Gündem Haberleri

  Türklerin bir hukuk zaferi daha

  Celal ÖZCAN / MÜNİH
  14.08.2012 - 15:13 | Son Güncelleme:

  Almanya’da Türk vatandaşlarının kazandığı hukuk zaferlerine bir yenisi daha eklendi. Türkiye’ye dönen Türk vatandaşı Almanya’ya geri gelme davasını kazandı. Avukat Dr. Nal, “Türk vatandaşı, Türkiye’de çok uzun bir süre kalmadığı sürece süreli oturma müsaadesi hakkını saklı tutuyor” dedi.

  Türkiye'ye geri dönüş yaptığı gerekçesiyle oturma izni verilmeyen Türk vatandaşı, Türkiye’den açtığı hukuk savaşını kazandı. Mahkeme, Türk vatandaşının oturma müsaadesinin devam ettiğine hükmetti.

  Emsal oluşturacak hukuk davası şöyle: 1973 Almanya doğumlu Selim Altındaş, burada altıncı sınıfa kadar okula gittikten sonra 1985 yılında Türkiye’ye döndü. Altı yıl Türkiye’de yaşayan Altındaş, 1985 yılında tekrar Almanya’ya ailesinin yanına geldi. 2010 Ağustos ayına kadar süreli oturma müsaadesi bulunan Altındaş, oturma izni bitince uzatmayıp tekrar Türkiye’ye dönüş yaptı. 11 ay Türkiye’de kaldıktan sonra tekrar Almanya’ya dönmek isteyen Selim Altındaş, bağlı bulunduğu Würzburg kaymakamlığına avukatı aracılığıyla başvurup Avrupa Ortaklık Konseyi kararının yedinci maddesine göre Almanya’da oturma müsaadesi hakkı bulunduğunun onaylanmasını ve oturma müsaadesi verilmesini istedi.

  GELEMEZSİN
  Ancak Würzburg kaymakamlığı Altındaş’a 6 aydan uzun bir süre Türkiye’de kaldığı gerekçesiyle Almanya’daki oturma hakkını yitirdiğini bildirdi. Würzburg kaymakamlığı ayrıca Altındaş’ın daha önce Almanya’ya geri gelişinin aile birleşimi sonucu olmadığını, bu nedenle Avrupa Ortaklık Konseyi kararından yararlanamayacağını iddia etti. Altındaş, bunun üzerine Bavyera devletine karşı Münihli avukat Dr. Nal aracılığıyla Würzburg İdari Mahkemesi’nde dava açtı. Würzburg İdari Mahkemesi, 6 Ağustos 2012 tarihli yazılı karar gerekçesinde, Türk vatandaşının haklarının saklı kaldığına ve Altındaş’a oturma müsaadesinin verilmesine hükmetti. Mahkeme Bavyera eyaletini mahkeme masraflarını ödemeye mahkum etti.

  HAKLARI SAVUNMALIYIZ
  Davayı kazanan Münih Sanas avukatlık bürosundan Dr. Nal şöyle dedi: “Avrupa Ortaklık Konseyi kararının yedinci maddesi, burda en az üç sene işçi ailesi olarak yaşamış bir Türk vatandaşının, Türkiye’de çok uzun bir süre kalmadığı sürece süreli oturma müsaadesi hakkını saklı tutuyor.” Würzburg İdari Mahkemesi kararında Avrupa Ortaklık Konseyi kararındaki bu sürenin açık olmadığına işaret etti. Avukat Nal ise bu sürenin 2 yıla kadar olduğunu belirtti. Würzburg Kaymakamlığı karara itiraz etmezse, karar kesin hüküm kazanacak.

  Dr. Nal, Türk vatandaşlarını Türkiye’ye kesin dönüş yaparken, daha sonra bürokratik engellerle karşılaşmamak için bağlı bulundukları yabancılar dairelerinden “burdaki haklarımın saklı kalmasını istiyorum” diye belge almaya çağırdı. Avukat Nal, ayrıca süresiz oturma izni bulunan, 15 yıldır burada yaşayan ve Türkiye’ye dönüş tarihine kadar geçimini kendi sağlayan Türk vatandaşlarının da, Türkiye’de uzun kalmaları durumunda Yabancılar Yasası’nın 51. maddesine göre burdaki haklarının saklı kaldığına dikkat çekti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı