Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Türklere İngiltere’de yerleşim kapısı açıldı

  Alpaslan DÜVEN/LONDRA
  12 Ekim 2007 - 00:00Son Güncelleme : 12 Ekim 2007 - 11:30

  İngiltere’nin, Avrupa Toplulukları Adalet Divanı’nın (ATAD) Türk vatandaşlarının AB ülkelerinde bireysel girişim ve yerleşim haklarını düzenleyen Ankara Anlaşması ile ilgili kararını "ilke olarak" uygulamaya karar verdiğini açıklaması, özellikle yurtdışında yaşayan Türkler’e moral oldu.

  KAÇAKLAR DA İZİN ALACAK: ATAD 20 Eylül’de aldığı kararla, İngiltere’ye iltica başvurusunda bulunan ve bu ülkede bulundukları süre içinde işyeri sahibi olan iki Türk vatandaşı Mehmet Darı ve Veli Tüm’ün, Ankara Anlaşması gereği oturum sahibi olma talebini haklı bulmuştu. İngiltere İçişleri Bakanlığı uzun süre herhangi bir açıklama yapmazken, Aman ve Kuddüs Avukatlık Bürosu avukatları bakanlık tarafından hazırlanan resmi bir yazının kendilerine iletildiğini açıkladı. Böylece ATAD’ın aldığı kararın bağlayıcılığı, uygulanıp uygulanamayacağı yönündeki soru işaretleri de ortadan kalkmış oldu. Karara göre, İngiliz İçişleri Bakanlığı bu ülkeye yerleşmek isteyen Türk vatandaşları ile bu ülkeye kaçak da olsa giriş yaptıktan sonra iş kuran Türk vatandaşlarının başvurularını değerlendirmeye alacak.

  DAHA KOLAY HAK ARANACAK: Türkiye’nin Londra Başkonsolosu Bahadır Kaleli’nin de katıldığı bir toplantıyla açıklama yapan Avukat Hakan Camuz, bunun "herhangi bir Türk vatandaşının, iyi hazırlanmış bir fizibilite planı, yeterli sermayenin varlığı ve sermayenin yasal yollardan edinildiğini kanıtlayarak, Türkiye’deki İngiliz konsolosluklarına bireysel girişim ve oturum başvurusu yapabileceği" anlamına geldiğini vurguladı. Hakan Camuz, Adalet Divanı kararının Türk vatandaşlarına diğer bütün AB ülkelerinde de aynı başvuruyu yapma imkanı tanıdığına dikkat çekti. Başkonsolos Kaleli de, Adalet Divanı kararının Türk vatandaşları için yeni bir kapı açtığını ve çok sevindirici olduğunu söyledi.

  VİZE TÜCCARLARINA DİKKAT: Bu arada Camuz, kararın ardından, çalışma vizesi sağlayan kuruluşların sayısının mantar gibi arttığına dikkat çekerek, Ankara Anlaşması’dan yararlanarak İngiltere’de oturum vizesi almak isteyen vatandaşların ciddi hukuk bürolarına danışmalarını önerdi.

  Bu sadece başlangıç hukuki mücadeleye devam

  YILLARDIR "vizesiz Avrupa" konusunda çalışmalar yapan Türkiye Genç İşadamları Derneği’nin (TÜGİAD) Başkanı Murat Saraylı, gelişmeleri şöyle değerlendirdi: "İngiltere’nin girişim ve yerleşim hakkımızı tanıması sadece bir başlangıç, yeterli değil. AB’deki tüm ülkelerden tüm haklarımızı alana kadar hak arama çalışmalarımıza kesintisiz, yorulmadan devam etmeliyiz. Bu aşamadan sonra uzman hukukçuların rehberliğinde bu konudaki çalışmalar artırılmalı. En azından 1973 öncesinde var olan haklarımızın hukuken olduğu gibi uygulamada da geri verilmesi için çalışılmalı. TÜGİAD olarak bu konuda öncelikle üyelerimize hukuki destek verebilecek bir mekanizmanın altyapısını başlattık. Buradaki esas referans noktası, İtalyan’ın yurtdışındaki vatandaşlarının haklarını ve dava süreçlerini takip eden Patronati benzeri bir mekanizma olmalı. Bireysel girişim ve yerleşim haklarının geri verilmesi yeterli değil. Kısıtlanmış diğer haklarımız da hayata geçirilmeli. İngiltere ve tüm diğer AB ülkelerinin sorumluluklarını hatırlayarak, gereğini yapmalarını beklemek en doğal hakkımız."
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı