Dünya Haberleri

DÜNYA

  Türklere direnenlere Papa’dan azizlik

  Hürriyet Haber
  08 Temmuz 2007 - 00:00Son Güncelleme : 08 Temmuz 2007 - 00:55

  Osmanlı ordusunun 1480 yılında Otranto’ya yaptığı çıkarma sırasında, İslamiyet’i kabul etmediği için öldürülen Antonio Primaldo ve yandaşları, Papa 16. Benedikt tarafından aziz ilan edilecek. Vatikan Azizlik Davalarını Değerlendirme Kurulu’ndan onay alan kararname 16. Benedikt tarafından da imzalandı.

  PAPA 16. Benedikt, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Türklerin İtalya’nın güneyindeki Otranto’ya yaptıkları çıkarma sırasında, İslamiyeti kabul etmediği için öldürülen Antonio Primaldo ve yandaşlarını aziz ilan edecek. Vatikan’dan edinilen bilgilere göre, Papa 16. Benedikt, günümüzden 527 yıl önce cereyan eden Otranto çıkarması sırasında hayatlarını kaybeden, Primaldo dahil toplam 800 Hıristiyan’a azizlik unvanı verilmesine ilişkin kararnameyi imzaladı.

  Osmanlı’nın İtalya’nın kuzeyindeki Otranto kentine yaptığı çıkarma, Fatih Sultan Mehmet’in tahtta olduğu 28 Temmuz 1480’de Gedik Ahmet Paşa komutasındaki bir grup asker tarafından gerçekleştirilmişti. Gedik Ahmet Paşa’nın kısa sürede fethettiği Otranto, yaklaşık 1 yıl boyunca Türklerin elinde kalmıştı.

  GEDİK AHMET PAŞA

  İtalya’daki tarihi kaynaklarda, Gedik Ahmet Paşa komutasındaki Türk askerlerinin karaya çıkmalarının ardından iki hafta sonra, Otranto surlarını aşarak kente girmeyi başardıkları belirtiliyor. Kent merkezinde üç gün süren direniş sırasında, Piskopos Stefano Pendinelli’nin de yaşamını yitirmiş olduğu biliniyor.

  İtalyan tarihçiler, kentin düşmesinin ardından Gedik Ahmet Paşa’nın, kentteki erkekleri tutuklayarak Müslüman olmayanların kılıçtan geçirileceğini ilan ettiğini ileri sürüyor. Gedik Ahmet Paşa’nın bu duyurusu karşısında, yüncülük yapan Antonio Primaldo önderliğindeki yaklaşık 800 kişinin ise, Hıristiyanlığı terk edip İslam’a geçmektense ölümü yeğlemiş oldukları savunuluyor.

  Söz konusu tutukluların Minerva Tepesi’nde 14 Ağustos 1480’de öldürüldüklerini iddia eden İtalyan tarihçiler, ölenlerin cesetlerinin gömülmediğini, kemiklerinin ise 15 Ağustos 1481’de kentin Türklerden geri alınmasının ardından birer kutsal emanet olarak koruma alınmış olduğunu ileri sürüyorlar. Otranto’da yaşamlarını yitiren Primaldo ve yandaşlarından oluşan 800 kişiye, azizlik payesi verme amacıyla Vatikan’da düzenlenecek resmi törenin tarihi ise önümüzdeki günlerde netleşecek.

  LATİN AYİNİ

  Sıradışı gündemini yürürlüğe koyarak dikkatleri çeken Papa 16. Benedikt, içerdiği Yahudi karşıtı sözler nedeniyle 40 yıl önce kaldırılan Latin Ayini’ni de tüm tepkilere karşın yeniden yürürlüğe koyuyor.

  Papa’nın sertlik yanlısı tutumu meyvelerini vermeye başladı. İngiliz The Times gazetesi, Papa 16. Benedikt’in seçilmesinden bu yana Kilise’nin topladığı vergilerin ve Vatikan’ı ziyaret eden hacıların sayısının iki kat arttığını açıkladı ve buna "Ratzinger etkisi" adını taktı.

  Sarko’nun ataları da ödüllendirilmişti

  FRANSA Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin ataları, Macar Kralı 2. Ferdinand döneminde, Osmanlılara karşı savaşıp büyük kahramanlıklar gösterdiği için ödüllendirilmişti.

  Macar tarih profesörü Sandor Mosony, 17. yüzyılın başlarında Macar Kralı 2’nci Ferdinand tarafından asalet ünvanı ve şövalye arması ile ödüllendirilen Sarkozy’lerin köyü Allatyan’da bir şato sahibi de olduklarını da belirtmişti.

  Sarkozy’nin annesini terk eden babası Pal Sarkozy’nin halen parmağında taşıdığı yüzükte bulunan küçük ve kılıç taşıyan arslan kazımasının, "Türklere karşı gösterilen kahramanlığa karşılık" 1628 yılında verilen şövalye armasını temsil ediyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı