'Türklere de çifte vatandaşlık hakkı verilsin'

BERLİN
02 Temmuz 2015 - 00:00Son Güncelleme : 02 Temmuz 2015 - 16:33

Sol Parti Federal Meclis milletvekili Dağdelen, Türkiye kökenli göçmenlere çifte vatandaşlık hakkının verilmemesini ayrımcılık olarak niteleyerek “Türkiye kökenli göçmenler de çifte vatandaşlık hakkında yararlanmalı” dedi.

Sol Parti Meclis Grubu Göç Politikası Sözcüsü Sevim Dağdelen, yaptığı açıklamada yürürlükteki Alman Vatandaşlık Yasası'nın ayrımcı bir yasa olduğunu belirterek eleştirdi.

2014 yılında Alman vatandaşlığına geçenlerin sayısının duyurulmasından sonra açıklama yapan Sol Partili Dağdelen, “Vatandaşlığa geçişle ilgili güncel rakamlar, yürürlükteki vatandaşlık hukukunun özellikle Türkiye kökenli göçmenleri ayrımcılığa tabi tuttuğunu kanıtlamaktadır. Birden fazla ülkenin vatandaşı olmak, bu kesimdekilerin sadece yüzde 17,1’lik bölümünde kabul edilmiştir. Diğer ülkelerin vatandaşlarının ortalama yüzde 63,2’lik bölümünde, birden fazla ülke vatandaşlığı kabul edilmesi bu yasanın ayrımcı olduğunu kanıtlıyor. Türkiye kökenli göçmenler de çifte vatandaşlık hakkında yararlanmalı” dedi.

Türklere de çifte vatandaşlık hakkı verilsin

RAKAMLAR ÇOK DÜŞÜK

Vatandaşlığa geçiş sayısının utanç verici bir düzeyde kaldığını belirten Dağdelen, “Şimdiye kadar sahip olunan vatandaşlıktan çıkma zorunluluğu, Alman vatandaşlığına geçişin önündeki temel engeli oluşturmaktadır. Utanç verici düzeyde düşük kalmış olan vatandaşlığa geçiş rakamlarının yükseltilebilmesi için, en başta birden fazla ülkenin vatandaşı olabilme hakkı prensip olarak tanınmalıdır. Vatandaşlığa geçiş rakamlarının özellikle Türk vatandaşlarında gerilemiş olması bu gerçek ışığında şaşırtıcı değildir. Çok sayıda Türkiye kökenli göçmen, seçim kampanyasında ve koalisyon görüşmelerinde çifte vatandaşlığı vaat eden, ancak bu vaadini yerine getirmeyen SPD’ye karşı bir hayal kırıklığı yaşamaktadır” dedi.

Federal İstatistik Dairesi yaptığı açıklamada, 2014 yılında Alman vatandaşlığına geçenlerin oranının bir önceki yıla göre yüzde 3.5 oranında azaldı. Geçen yıl, 22 bin 500'ü Türk olmak üzere toplam 108 bin 420 kişi Alman vatandaşlığına geçti. 2104 yılında Alman vatandaşlığına geçen Türklerin oranı ise bir önceki yıla göre yüzde 19.7 oranında azaldı.    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı