Dünya Haberleri

DÜNYA

  Türklere ‘Barbar’ çıkışı Yunan medyasını şaşırttı

  Yorgo KIRBAKİ / ATİNA
  20 Ocak 2011 - 00:00Son Güncelleme : 20 Ocak 2011 - 00:31

  Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas’ın, Atina’yı ziyaret eden Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’a Türkleri kastederek “Yunanlılar da Ermeniler de aynı barbar tarafından katledildi” demesine Yunan medyası bile şaşırdı.

  Kathimerini gazetesi, Papulyas’ın sözlerini “Türkiye’ye sivri ifadeyle değindi” başlığıyla duyururken, Etnos gazetesi “Papulyas Türkiye’ye unutmak istediklerini hatırlattı” dedi. Ta Nea gazetesi de Yunan Cumhurbaşkanı’nın “sert konuştuğunu” belirtti. Kıbrıs Rum gazetelesi Politis ise “Papulyas Yunanistan ve Ermenistan için ortak düşmana değindi” diye yazdı. Papulyas, Sarkisyan’a “Milletlerimiz 20’nci yüzyılda acılar yaşadı. 1915’deki Ermeni soykırımını, Pontus’taki Helenizmin soykırımını unutmuyoruz. Aynı barbar tarafından katledildik. Ülkelerimiz doğal müttefiktir. Stratejik ilişkilerimizi her alanda geliştirmek istiyoruz” demişti.

  Başbakan Yorgo Papandreu’nun aksine Cumhurbaşkanı Papulyas, Türkiye ile ilişkilerde “muhafazakar rebaketçi ekol” taraftarı. 2009’da ikinci dönem için aynı göreve getirildi. Papulyas, Ege ve Kıbrıs konularında Türkiye’ye karşı hemen her fırsatta sert ifadeler kullanıyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı