« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Türkler ve Rumlar aynı pistte

Politikacıların yapamadığı sporcular gerçekleştirdi. İstanbul’da dostluk köprüleri atıldı. İlk kez 2 ülkenin bayrakları aynı şampiyonada dalgalandı.

Celal Demirbilek
SON GÜNCELLEME

KKTC için mutlu anlar...Kıbrıs adasında yıllardır politikacıların gerçekleştiremedikleri ortamı sporcular yaşattı. ENKA Spor Sitesi’nde 23 ülkeden 662 sporcunun mücadele ettiği 18. Yılmaz Sazak Uluslararası Atletizm Yarışmaları’nda KKTC ve Kıbrıs Rum Kesimi sporcuları birlikte yarışırken, bayrakları da pistte dalgalandı.
Rum Kesimi Atletizm Milli Takım Antrenörü Peter Mantis, “Türkiye’ye korkarak geldik, şu anda çok mutluyuz. İyi ki gelmişiz. Kıbrıs adası Rum ve Türklerindir. İki toplum yıllarca dostça birlikte yaşamıştır. Politikanın çirkin tarafı bu dostluğumuzu silmişti. Ama görüyorsunuz, bizler şimdi KKTC’ye ve Türkiye’ye geliyor, geçmişte kalan bu dostluk bağlarını yeniden güçlendiriyoruz” diye konuştu.

‘SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNDE ÇOK ÖNEMLİ BİR ADIM’

KKTC Atletizm Federasyonu Başkanı Ersin Doğaç ise yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Yıllarca spor ambargolarının uygulandığı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Atletizm Milli Takımı olarak Anavatan Türkiye’de Avrupa’nın seçkin ülkeleri ile yarışmaktan mutluluk duyuyoruz.
Kıbrıslı sporcularla birlikte yarışmamızda sorunların çözümünde çok önemli adım olacağına inancımız tamdır. İstanbul’da kategorisinde Avrupa’nın en önemli dördüncü yarışması olan Uluslararası Yılmaz Sazak da pistte çıkmak KKTC atletizmi için ne denli önemli bir olay ise Kıbrıs Rum Kesimi ile birlikte yarışmamız da sorunların çözümünde bunu o denli atılmış çok önemli bir adım olarak görüyoruz. Bu adımların atılmış olması gerçekten çok önemli.”

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz