Türkler sınır tanımıyor

Ali VARLI / BERLİN
30.12.2014 - 10:00 | Son Güncelleme:

Ekrem Asma, iki yıldır başında bulunduğu Angola ikinci lig takımlarından Akademica Lobito'yu şampiyon yapıp birinci lige çıkardı. Kentin dört yıllık birinci lig hasretini bitirdi. Lobita kentinin kahramanı oldu. Asma “Afrika'da futbol takımı şampiyon yapan ilk Türk teknik direktörüm” dedi.

EKREM Asman Berlin'de büyüdü. Burada futbol oynadı. Ardından antrenörlük yaptı. Berlin'de bir çok amatör kulüpte takım çalıştırdı. Alt yapılarda görev aldı. Yetiştirdiği futbolcular Bundesliga, Türkiye ve İngiltere liglerinde oynadı. 50 yaşındaki Asma Almanya'da beklediğini bulamayınca rotasını Afrika'ya çevirdi. Angola ikinci lig takımlarından Akademica Lobito'nun bir yıl sportif direktörlüğünü yaptı. İkinci yılında takımın teknik direktörü oldu. Teknik direktörlükteki ilk yılında ikinci lig ekibinin dört yıllık birinci lig hasretine son verdi. Takımı şampiyon yapıp birinci lige çıkarmayı başardı. Bir anda Lobito kentinin kahramanı oldu.

BEŞİKTAŞ'A NİYET ANGOLA'YA KISMET

Lobito kentinin yeni kahramanı Asma, bu sezon Angola Birinci liginde görev yapacak. “Afrika'da bir kulübü şampiyon yapan ilk Türk teknik direktör benim” sözleriyle elde ettiği başarıdan duyduğu gururu dile getiriyor Asma. Afrika'nın güney batısındaki Angola'nın Atlantik Okyanusu kıyısındaki küçük Lobito kentine gitmesi de tam bir macera. Asma “Berlin'de uzun yıllar futbolun içinde kaldım. Fakat burada bir yerlere gelmek çok zor. Bunun üzerine Türkiye'ye kesin dönüş yapmaya karar verdim. Beşiktaş'ın alt yapısında görev almak üzere Mehmet Ekşi ile görüştüm. El de sıkıştık. Siyah beyazların alt yapısında görev yapacaktım. Ancak son anda aksilik oldu. Beşiktaş'ta başlayamadım.”

HARİTADA YERİNİ BİLMEDİĞİ ÜLKE

Asma “Futboldan kopma kararı almıştım. İstanbul'da yeni bir hayata başlayacaktım. Farklı alanda çalışacaktım. Tam o günlerde Berlin'de tanıdığım Angola'lı bir işadamı İstanbul'dayken telefonla beni buldu. Angola'da kulüp başkanı olduğunu ve benim sportif direktör olarak takımın başına geçmemi istedi. Bir süre düşündükten sonra kabul ettim. Böylece Afrika daha doğrusu Angola maceram başladı. Daha önce haritadaki yerini bile bilmediğim ülkede şimdi çalışıyorum” dedi. Angola'nın çok farklı bir ülke olduğunu söyleyen Asma “Bambaşka, farklı bir dünya. İlk dönemlerde dil nedeniyle çok zorlandım. Portekizce konuşuyorlar. İki yıldır oradayım. Önce dil sorunumu çözdüm. Şimdi ise çok mutluyum” dedi.

TEK BEYAZ BENDİM

İlk yılında takımın sportif direktörlüğünü yaptığını söyleyen Asma “İlk yıl bir puanla şampiyonluğu kaçırdık. Takım şampiyon olamayınca başkan çok üzüldü ve antrenörü gönderdi. Bana teklifte bulundu. Ben de kabul ettim. Zaten bir yılda ligi ve rakipleri tanıdım. Başkana kadroya takviye yapmadan şampiyonluk sözü verdim. Takımda üç Bulgar futbolcu vardı. Onun dışında kadrodaki tüm futbolcular Angola'lı. İkinci ligde benden başka beyaz antrenör de yoktu. Şimdi birinci ligde mücadele edeceğiz. Futbol felsefeleri ve yaşantıları tabi ki ne Türklere ne de benim alışık olduğum Almanlara benziyor. Çok farklı bir yaşam tarzları ve hayat felsefeleri var. En büyük sıkıntım takımı disipline etmekti. Başkanımızın futbol aşığı olması ve bana inanması başarının gelmesini kolaylaştırdı” dedi.

TÜRKİYE'DEN YARDIMCI ANTRENÖR

Birinci ligi için hazırlıklarını sürdüren Asma, yeni sezon için Türkiye'den bir yardımcı antrenörü de yanına alacağını söyledi. Asma “Yardımcılarım Angola'lı antrenörlerdi. Bu sezon ise Türkiye'den Bekir Arpacı'yı yardımcı olarak alıyorum. Bekir Hoca kalecileri çalıştıracak. Ayrıca Almanya'dan futbolcularla görüşüyorum. Birkaç futbolcu ile oturup konuştuk. Anlaşmak üzeriyiz” dedi. Asma, Angola'da ciddi anlamda futbolcu potansiyeli olduğunu da söyledi.

BENİ GELİŞTİRDİ

Farklı bir ülkede farklı bir kültürde yaşamasının kendisini çok geliştirdiğini belirten Asma “Angola benim hem dünyaya bakışımı hem de futbol anlaşımı da çok değiştirdi ve geliştirdi. Almanya dünyanın en refah ülkelerinden biri. Buradaki refah elbette orada yok. Ancak çok geniş kalpleri var. Bana inanılmaz ilgi gösteriyorlar. Orada olduğum için çok mutluyum. Angola'daki sosyal projelere de destek oluyorum. Özellikle çocuklara yönelik yapılan çalışmalara katkı sunuyorum. Bizler Almanya'da elbette çok daha olumlu ve refah koşullarında yaşıyoruz. Afrika'ya herkesin bir şekilde yardım elini uzatması gerekir” dedi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı