'Türkler onaracağına yıkılsın gitsin'

12 Ocak 2013 - 00:00Son Güncelleme : 12 Ocak 2013 - 16:38

Kıbrıs Adası, KKTC Yönetimi’nin Karpaz Yarımadası’ndaki Aziz Andreas Manastırı’nı restore etme kararı almasıyla karıştı. Rum Başpiskopos, “Türkler yapacaksa, yıkılsın daha iyi” diye tepki gösterdi. Restorasyon için 5 milyon Euro harcanacak.

KKTC, Hz. İsa’nın 13 havarisinden Aziz Andreas’ın bakımsızlıktan yıkılmak üzere olan Karpaz burnundaki tarihi manastırını kurtarmak amacıyla tek yanlı olarak restorasyona başlayacağını açıkladı. Restorasyona yıllardır karşı çıkan, ancak bir yandan da, ‘Türkiye kutsal kilisemizi mahvetti’ diye, Papa’ya bile şikayet eden Rum Başpiskopos Hrisostomos karara sinirlenerek, “Türkler yapacaksa, yıkılsın daha iyi” dedi. Hıristiyan dünyasının kutsal mekanlarından biri kabul edilen ve temelleri 12’nci yüzyıla dayanan manastır, yıllardır restore edilmeyi bekliyordu. 

KARPAZ’I İSTİYORLAR

Rumlar manastırın restorasyonuna sürekli karşı çıktı. Rum yönetimi, 2004 Annan planı müzakerelerinde manastırı gerekçe göstererek stratejik öneme sahip Karpaz yarımadasını talep etti. İlerleyen yıllarda KKTC manastırı restore etmek istedi, ancak Rum Başpiskopos, “Bizim malımız bize iade edin tamir ederiz” diyerek itiraz etti. BM’nin devreye girmesinin ardından manastırın, BM Kalkınma Programı (UNDP) aracılığıyla restorasyonu gündeme geldi. Kilise bu defa, “Hıristiyanlık mimarisini bilen bir kuruluş yapmalı” diye itiraz etti. BM, Yunanistan’ın Patras Üniversitesi’ne manastırın tarihi ve dini dokusuna uygun restorasyon projesi hazırlattı. Proje geçen yıl tamamlandı, kilise bu defa elinde tuttuğu manastırın orijinal planlarını vermeyerek sorun çıkardı. Rum kilisesi son olarak geçen ay restorasyon izin belgesi üzerinde, manastırın mülkiyetinin ‘Rum kilisesine ait olduğu’ ibaresinin yazılmasını istedi. /images/100/0x0/55ea7628f018fbb8f8817e33

ASA VURDU SU ÇIKTI ÂMÂLARIN GÖZÜ AÇILDI

Hıristiyanlık inancına göre, Hz. İsa’nın havarilerinden Aziz Andreas Antakya’dan Kudüs’e gemiyle seyahat ederken, suyun bitmesi üzerine Kıbrıs Adası’nın Karpaz yarımadasının uç noktasında karaya çıktı. Aziz’in asasıyla vurduğu yerden su çıktı.  Geminin kaptanının bir gözü görmüyordu. Kutsal suyla yıkayıp içince gözü görmeye başladı. Andreas’ın karaya çıktığı yere, 12’nci yüzyılda küçük bir şapel yapıldı. 15’inci yüzyılda manastır inşa edildi. Ortodokslar şimdi manastırı ziyaret ederek hacı oluyor.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 39 Yorum }
 • bir dost 12.1.2013 18:51:19
  buraya 5 milyon euro harcayacaksın gelen hacıdan turistten parayı kapacaksın.. Güzel iş restore edilsin biran önce
 • Ahmet Doğu 12.1.2013 18:50:42
  Yetkililerimizin kulakları çınlasın,tarihi eserlerimiz-camilerimiz dahil- yıllardır onarım,restorasyon sırası beklerken Kilise onarım ve restorasyonu başlatan zihniyettekiler inşallah bu olaydan ders almışlardır.
 • Mert Kalipli 12.1.2013 16:59:17
  biz yumsak davrandigimiz surece tepemize binmeye devam ederler. Biraz sert olalim, cingar cikartalim bak ozaman ne oluyorlar.
 • fatma gülden gülçiçek 12.1.2013 16:34:57
  Bu ifadeler bir din adamına hiç yakışmamış.. Çok ayıp..
 • bahri uzun 12.1.2013 16:27:21
  sırf avrupaya ve rumlara şirin görünmek için yapılan gereksiz bir harcama.5 milyon euroya camileri kaleleri restore etsinler daha iyi.atinada binlerce müslüman göçmen yaşamasına rağmen bir tane ibadete açık cami yok.bizimkilerde kiliseleri restore etmek için para saçıyo etrafa.
 • ORSAKİ PAN.. 12.1.2013 16:13:46
  BU adamın eminimki bu olanlarda haberi yoktur bizimkiler yine kendi kendilerine hayır yapıyorlar..
 
HaberlerFenerbahçeGalatasarayPKKburçniobeAziz YıldırımNusaybin