Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Türkler mi dirençli, kuş gribi virüsü mü değişti

  Hürriyet Haber
  03.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme: 03.02.2006 - 00:56

  Amerikan Newsweek Dergisi, Türkiye’de kuş gribi vakasının oldukça yayılmasına rağmen neden sadece 4 kişinin öldüğünü sorgulayarak, "Türklerin virüse karşı daha dirençli olabileceği"ni gündeme getirdi.

  Dergi virüsün değişime uğrama ihtimalinin bulunduğunu, ayrıca Türk hükümetinin hastalara daha erken müdahale etmiş olabileceğini de belirtti. Türkiye’de hastalığın erken dönemlerinde Tamiflu ilacını alanların yaşamını yitirmediğini belirten dergi, "Bu hastalık, bildiğimiz öldürücü hastalık gibi değil" yorumu yaptı. Haberde, kuş gribi olduğu kesinleşen Türkiye'deki hastaların tamamına yakınının iyileşerek taburcu edildiği kaydedildi. Dergiye konuşan uzman Angus Nicoll, virüsün değişime uğrayamasıyla ölümcül etkisinin azalmış olabileceğini vurguladı. Newsweek, hastalığın Türkiye’de neden daha az can aldığı sorusuna yanıt olarak şu yorumu yaptı: "Belki de Türkiye’de yaşayanlar virüse Asyalılara göre çok daha dirençli olabilir. Ya da Türk yetkililer vakaları daha hızlı bir biçimde tespit etmiş olabilir."

  Sakınca yok Türkiye’ye gelin

  DÜNYA Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Jong Wook Lee, kuş gribiyle ilgili incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, "Hiçbir sakınca yok, Türkiye'ye gelin, buradaki konukseverlikten yararlanın. Türkiye'deki tarihi yerleri gezin" dedi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ da, artık 'acil durum' yönetiminden 'risk durumu'na geçilmesi gerektiğini belirterek, "Bundan sonra da bütün dünyanın sağlığı için risk yönetimini devam ettirmeliyiz" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı