"Engin Kratzer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Engin Kratzer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Engin Kratzer

Türkler kazandı

İSTANBUL Cup gerçek kimliğini ENKA Tesisleri’nde buldu. İstinye’deki bu kompleks gerek konumu, gerekse yenilenmiş kortları ve uluslararası standartlardaki aydınlatması ile tam not aldı.

Bu seferki İstanbul Cup en çok bizim kızlarımıza yaradı... Pemra Özgen, dünya sıralamasında kendisinden 300 basamak yukarıda olan Hollandalı Arantxa Rus’u (107), ilk turda eleyerek, İstanbul Cup’ta tur atlayan ilk Türk tenisçi unvanını aldı. Çağla Büyükakçay bu turnuvada finale çıkan Lucie Hradecka (69) ile oynadığı maçtan bir set almayı başardı. Çağla yine bir ilke imza atarak, tek bayanlarda dünya sıralamasında 300’lü basamakların altına inen ilk Türk tenisçi (295) oldu. İpek Şenoğlu da Kazak partneri Yaroslava Shvedova ile yarı finale kadar çıktı.

Peki, nasıl oldu da Pemra, kendisinden tam 300 basamak yukarıda olan birini yendi?.. Pemra’nın tekniği mükemmel, ancak toplara süratli ve güçlü vuramıyor. Bayan tenisinde zirveye çıkmak esasen çok zor değil, çünkü çok azı komple bir oyuna ve fiziksel güce sahip. Pemra toplara güçlü vurabilseydi, rahatlıkla dünya sıralamasında ilk 150 tenisçinin arasında olabilirdi. Çağla ise temel vuruşları ve arka çizgiden sağa sola koşmasını iyi beceren bir tenisçi. Servisini de geliştirdi. Öne arkaya koşmayı ve file önünde vole vurmayı da öğrenip hücumda daha bir cesur oynarsa, üst sıralara çıkabilir.

Özetle, teknik açıdan bizim kızlarımızın yabancılardan hiçbir eksiği yok. Ancak fizik kondisyon ve güç yönünden yabancıların çok ağır bastığı bir gerçek. Bacakları, kolları, omuzları bizimkilerden çok daha antrenmanlı ve güçlü olduğu için kortta yere sağlam basıyorlar. Ve en önemlisi çabuk yorulmadan, duygularını bir kenara bırakıp, şartlar ne olursa olsun savaşıyorlar. Bütün bu saydığımız özelliklere sahip iki tenisçiyi bugün İstanbul Cup’ın finalinde göreceğiz.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI