« Hürriyet.com.tr

Türkler, İtalyan, İspanyol ve Yunanlılardan daha çok gazete okuyor

57. kongresini mayıs sonunda Türkiye’de yapmaya hazırlanan Dünya Gazeteler Birliği (World Association of Newspapers), her yıl dünya basının durumunu ele alan raporlar hazırlıyor.

Hürriyet Haber
X
Yeryüzünde yayımlanan 18 binden fazla gazetenin üye olduğu WAN’ın elinde bu konudaki en geniş veriler bulunuyor. 2002 yılı verilerine göre hazırlanan 2003 yılı raporunda da dünyadaki günlük gazeteler, dergiler, bunların satış ve erişim oranları, basının televizyon ve internet gibi diğer medya kuruluşları karşısındaki konumu, reklam gelirlerindeki gelişmeler ele alınıyor. Son raporda en dikkat çekici verilerden biri, her ülkede toplam gazete satışlarının, toplam yetişkin okur kitlesiyle karşılaştırıldığı rakamlardı. Norveçliler, Finliler, İsveçliler ve Japonlar, her zamanki gibi ilk sırada geliyorlardı. Bu ülkelerde yetişkin, okur yazar, potansiyel okuyucu nüfusun yarıdan fazlasının her gün gazete aldığı biliniyor. Akdeniz ülkeleri ise listenin daha alt sıralarında yer alıyor. Her zaman gazete alıcısının çok az olduğu söylenen Türkiye, Fransa’nın hemen altında, ancak İtalya, İspanya ve Yunanistan’ın üstünde bulunuyor.

DÜNYANIN EN ÇOK SATAN GAZETELERİ JAPONYA’DA BUNLARDAN ÜÇÜ SPOR GAZETESİ

Gelişmiş ülkelerde günlük gazetelerin satışları okuma alışkanlıklarına ve baskı kapasitesine bağlı. Örneğin yerel gazetelerin daha çok okunduğu ABD’de ve Fransa’da ulusal gazeteler daha alt sıralarda yer alıyor. Halbuki Japonlar ve Güney Koreliler daha çok ulusal günlük gazeteleri okuyorlar. Bu sayede bu iki ülkeden 13 gazete en çok okunan ilk yirmiye giriyor. Üstelik ilk beş sırada sadece Japon gazeteleri var. Japonya’da yayımlanan üç ayrı günlük spor gazetesinin her biri de en az 1.5 milyonluk satışlarıyla ilk 25 arasında yer alıyor. İlk 25’te sadece dört Avrupa gazetesi var: Alman Bild, İngiliz The Sun, Daily Mail ve The Mirror.

EN ÇOK GÜNLÜK GAZETEYİ İSKANDİNAVLAR OKUYOR

Dünyanın en çok satan 100 günlük gazetesi listesinde dört Asya ülkesinden tam 61 gazete var. Japonya 20 gazeteyle başı çekiyor. Bu listede ABD’nin 19, Hindistan’ın 16, Çin’in 15 ve Güney Kore’nin 10 gazetesi var. Ancak, dünyanın en çok gazete okuyan insanları İskandinavlar. Çeşitli ülkelerde toplam gazete satışları potansiyel okur kitlesiyle (okur yazar yetişkinler) karşılaştırıldığında Norveç ilk sırada yer alıyor. Bu ülkede gazete okuyabilecek durumdaki her 1000 kişiden 704’ü gazete satın alıyor. Finlandiya üçüncü, İsveç dördüncü. Türkiye bu açıdan İspanya ve İtalya’nın önünde yer alıyor. Türkiye’de potansiyel yetişkin 1000 okurdan 131’i günlük gazete okurken bu oran İspanya’da 127 ve İtalya’da 118’e düşüyor. Bu grafikte bulunmayan Yunanistan’da rakam daha da iniyor ve 88’de kalıyor.

TIME VE NEWSWEEK’İN RAKİBİ YOK

Dünyanın en çok satan haber ve ekonomi dergileri listesinde ilk sırada Time var. Amerikan haber dergisi Time haftada 4.1 milyon satarken onu yine ABD’de yayımlanan Newsweek takip ediyor. Bu iki dergi ABD’de çok sattıkları gibi, dünyada da en çok okuru bulunan iki İngilizce dergi. Her bölge için ayrı baskıları var. Fransa da dergicilik alanında iddialı bir ülke. Magazin ağırlıklı haftalık Fransız dergisi Paris-Match 738 binlik satışıyla altıncı sırada bulunuyor, onu yine iki Fransız haber dergisi izliyor.

16 MİLYON NÜFUSLU HOLLANDA’DA KAMPIOEN DERGİSİ 3.7 MİLYON SATIYOR

ABD’de yayımlanan, insanların günlük yaşamlarına ilişkin her türlü konunun işlendiği küçük boyutlu aylık Reader’s Digest dergisi 12.6 milyonluk satışıyla haber dışı dergiler arasında ilk sırada yer alıyor. Onu 7.7 milyonluk satışla aylık coğrafya dergisi National Geographic takip ediyor. 16 milyon nüfuslu Hollanda’da yayımlanan aile dergisi Kampioen da 3.7 milyonluk satışıyla dikkat çekiyor.

GAZETELERİN İNTERNET SİTELERİ: ABD UZAK ARA ÖNDE

İnternetin patlaması basını da etkiledi. Günlük gazeteler 1998’den itibaren internet sitelerini art arda devreye soktular. 2002 rakamlarına göre ABD’de 1296 günlük gazetenin internet sitesi var. Bu sayı dört yıl önce 900’dü. Ama bu dört yıllık süre içinde en büyük artış İspanya ve İtalya’da görüldü. İspanya’da internet sitesi bulunan günlük gazete sayısı 16’dan yüze, İtalya’da ise 28’den 91’e çıktı.

EN ÇOK KADIN DERGİSİ ABD’DE OKUNUYOR

Dünyanın en çok satan kadın dergileri sıralamasında ABD’de yayımlanan dergiler başı çekiyor. Tümü aylık olan bu dergiler arasında ilk sırada 7.6 milyonluk satışıyla kadınlara yönelik aile, ev ve bahçe dergisi Better Homes and Gardens var. Zaten en çok satan kadın dergilerinin hemen hemen tümü, aile ve ev hayatını ele alan, orta sınıf kadına seslenen dergiler. Aralarında lüks moda dergileri yok. Genç kadınlara seslenen tek bir dergi (Cosmopolitan) ilk 8 arasına giriyor.

Kaynak:

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Erkeklerin gelin olduğu ilginç ada!
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
36 saatte Şanghay
GezginGezgin
Noel Baba, Anadolu’nun selamını getirdim
GezginGezgin
Dünyadaki 197 ülkenin tamamına ayak bastı
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Avrupa’nın gece hayatı en iyi 10 şehri
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Haftanın kaçırılmaması gereken seyahat ve gezi fırsatları