Gündem Haberleri

  Türkler geliyor korkusu kalmadı

  Hürriyet Haber
  02.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ecevit partisinin TBMM Grup toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, Davos toplantılarını değerlendirdi.

  Dünya Ekonomik Forumu toplantılarının siyasal ve ekonomik açıdan çok önemli toplantılar olduğunu bildiren Ecevit, bunların dünya ekonomik kamuoyunu büyük ölçüde etkileyen bir yönü bulunduğunu belirtti. Son toplantıya konuşmacı ve izleyici olarak 3 bin kişinin katıldığını ifade eden Ecevit, bu toplantıların etkili bir düşünce alışverişi platformu oluşturduğunu anlattı. Ecevit, bu yılki toplantının gündeminde bulunan öncelikli konunun „Globalleşmenin ekonomiye, siyasete ve sosyal konulara olası etkileri“ olduğunu anımsatarak, şunları söyledi:

  „Bu konuda umut verici gözlemim şu oldu: Dünya iş çevreleri artık ekonomiye yalnız ekonomik açıdan değil, yalnız karlılık açısından değil, sosyal açıdan da yaklaşma ve çözümler üretme gereğini duymaktadırlar. Türkiye’de bazı çevrelerde de bu anlayışın yaygınlaşması sevindirici bir gelişmedir.“

  GLOBALLEŞME KAÇINILMAZ:Ecevit, globalleşmenin kaçınılmaz bir süreç, insan zekasının yarattığı teknolojik gelişmelerin doğal ve kaçınılmaz bir sonucu olduğuna dikkati çekti. Globalleşmenin pazar ekonomisi ve teknolojinin dünyadaki toplam refahı hızla artırırken gelir dağılımı adaletsizliğini de artırdığını bildiren Ecevit, sözlerini şöyle sürdürdü:

  „Haberin, bilginin ve düşüncenin sınırları ve duvarları aştığı ortamda insanların bir yandan katılım istekleri artıp yaygınlaşıyor, beklentileri yükseliyor. Ama bir yandan da gelişmeleri etkileyebilmeleri giderek zorlaşıyor. Bunlar da bunalımlara yer yer şiddet ölçüsüne varan tepkilere yol açıyor. Çözüm nedir? Çözüm kanımca globalleşmenin, pazar ekonomisinin ve teknolojideki atılımların başına buyrukluğunu, demokrasiyi derinleştirmekle ve sosyal önlemlerle denetleyip dengelemekten geçmektedir.“

  IRKÇILIK KAYGISI:Yeni yüzyılın ilk Davos Toplantısı’nın ilgi odaklarından birinin Türkiye olduğunu bildiren Ecevit, 57. hükümetin hızlı ve kararlı çalışmasının iş ve siyaset çevrelerinde merakla, ilgiyle ve hayranlıkla izlendiğini söyledi. Başbakan Ecevit, AB’ye üyelik ve Avrasyalaşma sürecindeki etkinliğinin Avrupa ve Avrupalılığı nasıl etkileyeceğinin düşünüldüğünü bildirdi.

  Artık Avrupa’da „Türkler geliyor“ korkusunun giderek silindiğini, buna karşılık Avrupa’nın eski hastalığı ırkçılığın yeniden dirileceği kaygısının ön plana geçtiğini belirten Ecevit, Davos’ta Avusturya’daki seçim sonuçları üzerinde duyarlılıkla durulduğunu ifade etti. Başbakan Ecevit, bu seçimlerin sonuçlarının Avrupa’nın geleceği bakımından duyulan kaygıları artırdığını söyledi.

  TÜRKİYE’NİN BÖLGEDEKİ SORUMLULUĞU:Büyük iş ve finans çevrelerinin Türkiye’ye ilgisinde son hükümet döneminde belirgin bir artış olduğunu da kaydeden Ecevit, bölgede Türkiye’nin öneminin giderek arttığını, bölgedeki gelişmeler ve olasılıkların artık Türkiye’den sorulduğunu bildirdi. Ecevit, böylece Türkiye’nin bölgeyle ilgili sorumluluğunun da arttığını belirtti.

  Başbakan Ecevit, teknolojinin sağladığı olanaklar ile Türkiye’ye uyanan ilginin zamanında değerlendirilmesi durumunda Atatürk’ün gösterdiği çağdaş uygurlık düzeyinin üstüne kısa sürede ulaşmanın bir hayal olmayacağını ve Türkiye’nin 21. yüzyılın önde gelen bir devleti haline geleceğini ifade etti.

  Eceviet, bazı ülkelerin Türkiye ile ilgili hesaplarını bu olasılığa göre yapmaya başladıklarını belirterek sözlerini tamamladı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı