Gündem Haberleri

  Türkler Cannes'ı fethetti

  Hürriyet Haber
  12.05.2011 - 12:36 | Son Güncelleme:

  Fransa'nın Cannes kentinde bu yıl 64'üncüsü yapılacak olan dünyanın en prestijli film festivali olan "Cannes Film Festivali" başladı. Festival kapsamında Nuri Bilge Ceylan'ın 'Bir Zamanlar Anadolu' filmi Altın Palmiye için yarışacak. Ayrıca Türk sinemasının ilk yönetmenlerinden Lütfi Akad'ın “Hudutların Kanunu” filmi festivalin klasikler bölümünde gösterilecek. Ayrıca Burak Arliel'in belgesel film “Türk Pasaportu”nun galası ve Kerem Soyyılmaz’ın 'Harika Bir Gün' adlı kısa filmi izleyicilerle buluşacak

  64. Cannes Film Festivali, ünlü Amerikalı yönetmen Woody Allen'ın, "Midnight in Paris" isimli filminin yarışma dışı gösterimiyle 11 Mayıs'ta açılıyor. 22 Mayıs'ta sona erecek festival dolayısıyla, dünya sinemasının kalbi Cannes'da atacak.
  Festival sırasında, 20'si büyük ödül Altın Palmiye için olmak üzere 86 uzun metrajlı film gösterilecek.
  Festivalin, “Quinzaine des realisateurs” bölümünde 25, “La Semaine de la Critique” bölümündü 7 film yarışırken, yine 34 filim yarışma dışı gösterilecek.

  Festival, Woody Allen'in yönettiği, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin eşi Carla Bruni'nin de oynadığı "Midnight in Paris" adlı filmin, yarışma dışı gösterimiyle açılacak. Filmin galasına, Sarkozy çiftinin gelip gelmeyeceği merakla bekleniyor. Festival komitesine bu konuda henüz bir bildirim yapılmazken, son anda bir sürprizin de gerçekleşmesi ihtimalinin olabileceği belirtiliyor.

  Türkler Cannesı fethetti

  Jüri başkanlığını ünlü oyuncu ve yapımcı Robert De Niro'nun yürüteceği festivalin jüri üyeliklerini de Olivier Assayas, Martina Gusman, Mahamat-Saleh Haroun, Jude Law, Nansun, Shi, Uma Thurman, Johnnie To, Linn Ullmann yapacak.

  Festivalde gala gecesine katılan yıldızlar için 60 metre uzunluğunda kırmızı halı hazırlandı.

   

  YILDIZLAR GEÇİDİ YAŞANACAK

  64. Cannes Film Festivali, her sene olduğu gibi bu yıl da dünyaca ünlü sinema yıldızlarının geçidine sahne olacak

  Amerikalı yönetmen Woody Allen'ın, "Midnight in Paris" isimli filminin yarışma dışı gösterimiyle 11 Mayıs'ta açılacak festival, dünya sinemasının birbirinden ünlü yıldızlarını ağırlayacak.

  Brad Pitt, Angelina Jolie, Penelope Cruz, Johnny Depp, Sean Penn, Woody Allen, Faye Dunaway, 60 metre uzunluğundaki “kırmızı halıya” çıkacak dünyaca ünlü sinema yıldızları arasında yer alıyor.

  Jüri başkanlığını ünlü oyuncu Robert de Niro'nun yapacağı festival, 22 Mayıs'ta sona erecek.

  Festivalde, 17 Mayıs günü ünlü Fransız oyuncu Jean-Paul Belmondo için “özel bir gece” düzenlenirken, Altın Palmiye'nin onur ödülü bu yıl İtalyan yönetmen Bernardo Bertolucci'ye verilecek.

   

  "BİR ZAMANLAR ANADOLU'DA"NIN GÖSTERİMİ 21 MAYISTA/images/100/0x0/55ead54af018fbb8f899a109

  Festivalin Türkiye için önemi, Altın Palmiye için yarışacak filmler arasında Nuri Bilge Ceylan'ın son filmi “Bir Zamanlar Anadolu”nun da yer alması. Ceylan'ın filminin galası, 21 Mayıs'ta Cannes'da yapılacak.

  'BİR ZAMANLAR ANADOLU' FİLMİNDEN FOTOĞRAFLAR

   FİLMİNİN TANITIM VİDEOSU - WEB TV

  Türkiye-Bosna Hersek yapımı olan Nuri Bilge Ceylan'ın yönettiği, "Bir Zamanlar Anadolu'da" filmi, festivalde jürinin seyredeceği son film olacak. "Bir Zamanlar Anadolu'da"nın başrol oyuncuları Muhammet Uzuner, Yılmaz Erdogan, Taner Birsel, Ahmet Mümtaz Taylan, Fırat Tanış ve Ercan Keşal. Kadın başrol oyuncusunun olmadığı filmin süresi ise 157 dakika. Kısa film dalında "Koza", Altın Palmiye dalında ise "Uzak", "iklimler" ve "Üç Maymun" filmleriyle Cannes'da yarışan Nuri Bilge Ceylan'ın bu yıl alacağı sonuç merakla bekleniyor. Ceylan, en son 2008 yılındaki Cannes Film festivali'nde "Üç Maymun" filmiyle en iyi yönetmen ödülünü almıştı.

  Altın Palmiye için toplam 20 filmin yarışacağı festivalde, diğer filmlerin orijinal isimleri ve yönetmenleri şöyle:

  Pedro Almodóvar - The Skin I Inhabit
  Bertrand Bonello - L'Apollonide: Souvenirs de la maison close
  Alain Cavalier - Pater
  Joseph Cedar - Footnote
  Nuri Bilge Ceylan - Once Upon a Time in Anatolia
  Jena-Pierre ve Luc Dardenne - Le gamin au vélo
  Aki Kaurismäki - Le Havre
  Naomi Kawase - Hanezu no Tsuki
  Julie Leigh - Sleeping Beauty
  Maïwenn - Polisse
  Terrence Malick -Tree of Life
  Radu Mihaileanu- La source des femmes
  Takashi Miike -Ishimei
  Nanni Moretti - Habemus Papam
  Lynn Ramsey - We Need to Talk About Kevin
  Nicolas Winding Refn - Drive
  Markus Schleinzer - Michael
  Paolo Sorrentino -This Must Be the Place
  Lars von Trier - Melancholia

  Türk sinemasının ilk yönetmenlerinden Lütfi Akad'ın “Hudutların Kanunu” filminin restore edilmiş kopyası ise ilk kez 64. Cannes Film Festivalinin klasikler bölümünde gösterilecek.

   

  BURAK ARLIEL'İN "TÜRK PASAPORT"U GALASI CANNES'DA

  2. Dünya Savaşı sırasında, Osmanlı kökenli Musevilerin yaşamını kurtaran Türk diplomatlarını anlatan belgesel film “Türk Pasaportu”nun galası, 18 Mayıs'ta Cannes'da yapılacak.

  TÜRK PASAPORTU BELGESELİNDEN FOTOĞRAFLAR

  Yarın başlayacak 64. Cannes Film Festivali, yarışma kategorilerinin ve film pazarının dışında, dünyanın dört bir yanından gelen filmlerin gösterimine de sahne olacak.

  Festivale paralel düzenlenen bir etkinlikte, yönetmenliğini Burak Arliel'in yaptığı, Türk diplomatlarının, özellikle de Fransa'da bulunan çoğunluğu Osmanlı kökenli Musevi vatandaşlara pasaport sağlayarak, binden fazla kişiyi trenlerle Türkiye'ye kaçırmalarını anlatan filminin de galası yapılacak.

  Kendi hayatlarını tehlikeye atan Türk diplomatların hikayesini dünyaya tanıtmak amacıyla çekilen uzun metrajlı belgeselin yapımına 2007 yılında başlanmıştı.

   

  KISA FİLM KÖŞESİNİ TÜRKLER KAPTI

  /images/100/0x0/55ead54af018fbb8f899a10bCannes festivali kapsamında, dünya genelinde amatör olarak kabul edilecek genç ve yetenekli yönetmen adaylarının kısa filmlerinin gösterildiği Shot Film Corner’a Türkiye’den de kısa filmler seçildi.

  Daha önceki 'Yüksek İhtimal' filmiyle New York Türk Filmleri Festivali’ne ve !f İstanbul 2009’a da katılan Kerem Soyyılmaz’ın 'Harika Bir Gün' adlı kısa filmi, gösterim kapsamında yeni yeteneklerin çekimleri merak eden izleyicilerle buluşacak.

   

  4 BİN 500 GAZETECİ TAKİP EDECEK

  Festival için yaklaşık 4.500 gazeteci kayıt yaptırdı.
  Festival sırasında, kurulacak sinema pazarında 4.240 filim görücüye çıkacak. 15 bin metrekare genişliğindeki bir alana kurulacak sinema pazarına 101 ülkeden 601 firma ve yaklaşık 10 bin kişi katılacak. Pazarda, yeni çekilmiş veya çekilmekte olan filmler alıcılara tanıtılacak..
  Sinema pazarındaki 34 salonda, bu pazara çıkan filmler içinden yaklaşık 900'ü, dünyanın çeşitli bölgelerinden gelmiş alıcılar için gösterilecek.
  Festivalin güvenliğini, festival sarayının çeşitli yerlerine yerleştirilen güvenlik kamaralarıyla birlikte, 700 polis sağlayacak.

   

  FESTİVAL BÜTÇESİ 20 MİLYON AVRO

  Festivalin bu yılki bütçesi 20 milyon avro. Bunun yarısını Kültür Bakanlığı, diğer yarısını Cannes'daki yerel yönetim karşılayacak.
  Festival sırasında, Cannes'daki işyerlerinin toplam cirosunun 200 milyon avroyu aşması bekleniyor.
  Cannes'ın 40 bin olan nüfusu, festivalle birlikte 200 bini geçecek
  Bu yıl festivalin jüri başkanlığını Robert de Niro yapıyor.
  Ünlü yönetmenler Terrence Malick'in "Tree of Life", Pedro Almodovar'ın "The Skin I Live In" ve Lars Von Trier'in "Melankoli" ile Belçikalı Dardenne kardeşlerin "Set Me Free" filmleri de Altın Palmiye adayları arasında.

  Türkler Cannesı fethetti

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı