Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Türkler beni sever

  Reha ERUS/ROMA
  02 Şubat 2006 - 00:00Son Güncelleme : 02 Şubat 2006 - 08:35

  TRT Ankara Radyosu Çoksesli Müzikler Müdürü Ergin Erenoğlu’nun yarattığı "Gavur Pavarotti" skandalı için son sözü İtalyan tenor söyledi ve "Bir kişinin tepkisi bütün bir ülkeye mal edilemez. Türklerin beni sevdiğini biliyorum" dedi.

  TRT Ankara Radyosu Çoksesli Müzikler Müdürü Ergin Erenoğlu’nun bir turne dönüşünde, araçta Pavarotti dinleyen sanatçılara "Kapatın lan şu gavur müziğini" demesiyle patlayan skandal için dünyanın en ünlü tenoru Luciano Pavarotti, son sözünü söyledi.

  Pavarotti "Olayı dramatik bir hale çevirmeyelim. Bir kişinin görüşü ile Türkiye’nin uzaktan yakından ilgisi yok. Ben ünlü bir müzisyenim ve tüm dünyada tanınıyor, dinleniyorum. Eğer sesim bu zatın kulağına hoş gelmiyorsa bu, o kişinin sorunu... Bunun koca bir Türkiye ile uzaktan yakından ilgisi yok ve olmamalı zaten" diye konuştu. Pavarotti, şöyle devam etti:

  HOŞGÖRÜ ÜLKESİ

  "Bence bu, bir haber değil. Eğer böylesine küçük bir anlaşmazlık büyük bir haber oluyorsa, o zaman ben bundan ’Ne kadar önemliymişim’ diye mutluluk duyarım. Üstelik Türkiye hoşgörü ülkesidir. 1964’te La Boheme’i söylerken koro Türklerden oluşuyordu. Onlar Türkçe, ben İtalyanca söylüyordum ve arada bir uyum farkı vardı. Ben ’Andiam, andiam, andiam’ aryasını söylerken koro Türkçe ’Gidelim, gidelim, gidelim’ diyordu. Dil ve diksiyon uyumsuzluğunu iki taraf da inanılmaz derecede gayret sarf ederek seyirciye hissettirmemeye özen gösteriyordu. Bunun için Türkleri severim, Türkler de beni sever. Tekrar ediyorum, bu abartılacak bir olay değil."
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı