Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Türkler beni öpemiyordu

Fenerbahçe Acıbadem ve Türk voleybolunun ilklerinde onun imzası büyüktü. Gelişi de gidişi de çok sessiz oldu ama bıraktığı miras bir tarihdi. Türk voleyboluna yurt dışından çok sayıda yıldızlar geldi ama ‘Moskova Kulesi’ Ekaterina Gamova bir başkaydı. Gamova, aldığını fazlasıyla ödedi ve memleketine öyle döndü. Rusya’da yayınlanan Novy İzvestiya Gazetesi’ne verdiği röportajda ise bakın neler söyledi?

Celal Demirbilek
SON GÜNCELLEME
Kosheleva için ayrıldım

Niçin Kazan’a geldiniz?

F.Bahçe’nin teklifi süperdi. Beni çok sevdiler. Taraftarımızın tezahüratları hala kulaklarımda. Kulüp bana daire kiraladı ancak ben en çok arkadaşım ve menajerim olan İnessa Korkmaz’ın evinde kaldım. Ancak her şey para değil. Dünya voleyboluna bir yıldız geliyor. Dinamo Kazan’ın 20 yaşındaki yıldızı Kosheleva’yı yetiştirmek zorundaydım ve onunla aynı takımda oynamalıydım. Dinamo Kazan’ı bu yüzden tercih ettim.

Türkiye Ligi’ni nasıl buldun?
Rusya Ligi’yle çok büyük fark yok. Burada şampiyonluğa oynayan dört takım var. Türkiye’de de bu sayı aynı.

İstanbul’da seni tanıyorlar mıydı?
Hem de fazlasıyla. Kulübümüz prensip olarak hiçbir oyuncuya özel araç vermediği için taksileri kullanıyordum. Çünkü, sponsorumuz olan Mehmet Ali Aydınlar, trafik kazasında hayatını kaybeden evladının acısını unutamadığı için sporcularını da bir evladı gibi gördüğünden onlara araba tahsis etmiyor. Daha el kaldırmadan taksiler önümde duruyordu. Çoğu şöför de para almak istemiyordu. Müthiş bir sevgiydi bu. Boyum yüzünden de beni öpmek isteyenler çok zorlanıyordu.

İstanbul’da boş zamanlarını nasıl değerlendiriyordun?
Çoğunlukla menajerim İnessa’nın evinde kaldım. Kızı Darya’nın bezini değiştirdim, biberonla onu besledim. Çırağan Sarayı’na gittim ve Başbakan’ın kaldığı odayı görünce heyecanlandım. Büyüleyici bir yer orası.

Türkiye’de oynarken pembe bir fil resmi yapıp, onu satmışsınız.
Ressam değilim ama evde otururken bir şeyler çiziyordum. Aslında Safranova iyi bir ressamdı. O resim Safranova’nın hastane masraflarına gelir olarak satıldı. (Rusya Milli Takımı oyuncusu Safranova idmanda beyin kanaması geçirdi ve Almanya’da 2 aydır tedavi görüyor. Rus oyuncular arkadaşlarının hastane masrafı için bir kampanya başlattı. Çeşitli giyim ve hatıra eşyaları satarak Safranova’ya maddi destek olmaya çalışıyor.)

“Forman dolabında” sözünden etkilendim

Son dakikaya kadar Fenerbahçe ayrılmamam için beni ikna etti. Çok büyük teklifler sundu. En çok hoşuma giden söz ise “Şayet gideceğin yerde mutlu olamazsan kapımız açık. Seni yine bekliyoruz. Forman dolabında” oldu.

Bunları da Beğenebilirsiniz