‘Türkiye’yi tüm dünyada yılda iki kere tanıtacağız’

Hürriyet.com.tr
23.05.2017 - 15:02 | Son Güncelleme:

TÜRSAB Başkanlığına adaylığını koyan Hasan Erdem, “ Türkiye’yi bütün dünyada yılda iki kere tanıtacağız, Çinli turist de getireceğiz, dünya markası 20 festival ile turizmi öne geçireceğiz” dedi.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin Kasım ayında yapılacak seçimleri öncesi adaylığını açıklayan ilk isim olan Hasan Erdem çalışmalarına hız verdi.TÜRSAB üyeleri ile buluşan, sektörle ilgili sivil toplum örgütleri ile temas kuran Erdem yönetime geldiği takdirde uygulamaya koyacağı projelerini de netleştirmeye başladı.

TÜRSAB SEKTÖRÜN LİDERİ
Türkiye’nin turizmsiz olamayacağı vurgusu ile yola çıkan Hasan Erdem, 30 yıllık birikimini yola çıktığı arkadaşları ile buluşturduğunu belirterek, “Ya bir yol bulacağız, ya bir yol açacağız. Başka çare yok. Sorunların büyüklüğü karşısında asla ümitsizliğe kapılmayacağız” dedi.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) 10 bin üyesi ile sektörün lider kuruluşu olduğunu belirten Erdem şu noktalara dikkat çekti: Bir kere şunun altını çiziyorum. Ben bu önemli kurumun bu dönemdeki ilk başkan adayı oldum. Henüz bir başka aday çıkmadı. Mevcut Başkan ise her zaman yaptığı gibi top çeviriyor. Binlerce TÜRSAB üyesinden ve sektörün ilgili isimlerinden görüş ve öneri toplayacağız. Toplayıp arşivlere atmayacağız. Bunları değerlendireceğiz. Bazılarını yol haritası yapacağız. Dünyada en iyisini ben bilirim benim bildiğim en doğrudur devri kapandı. Günümüzde her şeyi bilenlere iyi gözle bakılmıyor…Her şeyi birlikte düşünen ortak aklı harekete geçiren başarılı oluyor. Biz Türkiye’nin ortak aklını turizm için seferber edeceğiz.

YILDA İKİ KEZ TURİZM ÇALIŞTAYI

Bunun için sektörün 10 bine yakın üyesi ile en büyük örgütü TÜRSAB’ı önder yapacağız. Bütün kurumların biraraya gelmesine TÜRSAB önderlik edecek. Yılda iki defa turizm çalıştayı düzenleyeceğiz. Bunla ilgili tüm kurum ve kuruluşları davet edeceğiz. Çözüm yollarını hep birlikte arayıp, uygulamasını hep birlikte yapacağız. Türkiye’nin değişik bölgelerinde dünya markası olan 20 festival yapacağız. Örneğin; Kapadokya peynir festivaline bütün dünyada konu ile ilgili çalışan uzmanlar katılacak."

"İstanbul gençlik festivalini marka yapacağız" diyen Erdem konuşmasının devamında "Öyle bir festival yapacağız ki İstanbul’da dünya gençliğini buluşturacağız. Mardin’den…. Hatay’a… o illerin konseptlerine uygun festivaller geliştireceğiz. Bu festivallerin arkasında TÜRSAB olacak. Bu festivallere dünyanın dört bir yanından ilgili isimler gelecek.

Çok uzun bir süredir TÜRSAB sektör için pek bir şey yapmıyor. İktidar yorgunu TÜRSAB… Şimdi Mevlana’nın dediği gibi “Düne ait ne varsa dünde kaldı cancağızım şimdi yeni şeyler söylemek lazım.”Biz yeni şeyler söylemek için bu adaylığı gündeme getirdik. Yılda iki çalıştay, iki dünya çapında kampanya ve 20 dünya markası olmuş festival…Bunlar yeni adımlarımız…

Bir başka yeniliğimiz. Sigorta meselesini çözmek olacak. Bazı sigorta şirketleri Türkiye’ye gelmek isteyen turistleri sigorta yapmayarak adeta aba altında sopa gösteriyor.Ne yapıp edip bunu çözeceğiz. Türk turizmcilerini, Türkiye’yi kimsenin tehdit etmesine izin vermeyeceğiz."

TURİZMİ ESKİ GÜNLERE DÖNDÜRECEĞİZ
TÜRSAB’ın, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan önce kurulmuş bir kuruluş olduğuna dikkat çeken Erdem “Bu nedenle her yeri doğal müze olan Türkiye’nin bir açıkhava müzesine dönüşmesini sağlayacağız. Her taşın başına ne olduğunu yazacağız. Türkiye’de adım atan herkes her attığı adımın altında binlerce yıllık tarih olduğunu bilecek. Turizmi yeniden eski günlerine döndüreceğiz. Bunu 9 bini aşkın acenta ile birlikte yapacağız” dedi.

Sektörün, yumurtaları aynı sepeti koymaktan vazgeçeceğini belirten Hasan Erdem, “Avrupa standartlarında yaşayan 400 milyon Çinli’nin bir kısmını Türkiye getirebilsek turizm sektörü patlama yapar. Hintli turistleri getirme konusunda atak yapacağız. Avrupa bizim için önemli. Rusya bizim önemli. Oraları da ihmal etmeyeceğiz tabi ki” diye konuştu.

Etiketler: Başkanlık


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı