Dünya Haberleri

  Türkiye’yi örnek alın

  Güven ÖZALP-BRÜKSEL
  05.10.2015 - 22:31 | Son Güncelleme:

  CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ın, Belçika Kralı Philippe’in daveti üzerine bu ülkeye gerçekleştirdiği devlet ziyareti sırasında mülteci krizi konusunda zorda olan Avrupa Birliği kurumlarının yöneticileriyle yaptığı görüşmeler Ankara-Brüksel hattındaki ilişkilerin geleceğini şekillendirme potansiyeli taşıyor.

  Belçika Şirketler Federasyonu (FEB) tarafından organize edilen yüksek düzeyli iş toplantısında konuşan Erdoğan, Suriyeli mülteciler konusunda Türkiye’nin açık kapı politikasını sürdüreceğini belirterek, “Türkiye’nin tutumu AB’ye örnek olmalıdır” dedi. Türkiye’nin dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke konumunda olduğunun altını çizen Erdoğan şunları söyledi: “Türkiye’de 2.2 milyon mülteci varken Avrupa’nın tamamında mülteci sayısı 250 bin bile değil. Bu bizim bu konudaki hassasiyetimizi ortaya koyması bakımından çok önemli”. Türkiye’nin yaptığı harcamanın 7.5 milyar dolar olduğunu hatırlatan Erdoğan’ın dünyadan gelen mali desteğin azlığına dikkat çekerek, “Bu da bazı gerçekleri ortaya koyuyor. Bu tablo sürdürülebilir değil” diye konuştu.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB Konseyi Başkanı Tusk ile görüştüCumhurbaşkanı Erdoğan, AB Konseyi Başkanı Tusk ile görüştü

  KÜLFETİ PAYLAŞIN

  Türkiye’nin deniz yoluyla AB ülkelerine geçmeye çalışan mültecilerle mücadele etmediği eleştirilerini de, “Sadece Akdeniz’den sahil güvenlik botlarımızla toparlayıp çıkardığımız insan sayısı 61 bin. Bu da bizim mücadele verdiğimizi gösteriyor” sözleriyle reddeden Erdoğan, “Avrupa değerlerine sahip çıkma konusunda Türkiye’nin Birlik üyesi ülkelerin çok ilerisinde olduğunu belirterek, “Ülkemizdeki Suriyelilere Avrupa uluslararası toplum adına ev sahipliği yaptığımız unutulmamalıdır. Biz Avrupa ve uluslararası toplumdan gerçek anlamda bir külfet paylaşımı bekliyoruz” dedi.

  4 BAŞLIK AÇILSIN

  Siyasi engellerin ortadan kaldırılması ve yeni başlıkların müzakereye açılmasının Türkiye-AB ilişkilerinin geliştirilmesi açısından önemine de dikkat çeken Erdoğan, 17. (ekonomik ve parasal politika) 31. (dış, güvenlik ve savunma politikaları), 24. (adalet, özgürlük ve güvenlik) ile 15. (enerji) başlıkların açılması gerektiği mesajını verdi. Bu dört başlıktan ekonomik ve parasal politika başlığı dışındaki tüm başlıklar Kıbrıs Rum Kesimi tarafından bloke edilmiş durumda. Bu başlıkların açılmasına çok önem verdiklerini belirten Erdoğan, “Geri kabul anlaşması ve vize serbestisi hususlarının da dahil olduğu 24 nolu fasıl kapsamına giren konularda daha yoğun işbirliğine ihtiyaç duyduğumuz bir dönemden geçiyoruz. Terörle adeta iç içe olan ve onunla adeta savaş veren biziz. Bu faslın en kısa sürede müzakereye açılmasını istiyoruz. Bir ülkeden kaynaklanan siyasi tıkanıklık böylesi önemli bir konuda daha fazla işbirliğine engel olmamalıdır” diye konuştu.

  Kral karşılama

  CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ın Belçika Kralı Philippe’in daveti üzerine gerçekleştirdiği iki günlük ziyaret Türkiye’den Belçika’ya yapılan ilk resmi devlet ziyareti olması açısından önem taşıyor. En üst düzeyde protokol uygulanan ziyaretin başlangıcında Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Belçika Kraliyet Sarayı’nda Kral Philippe ve Kraliçe Mathilde tarafından resmi törenle karşılandı. Belçika Kraliyet Ailesi üyelerinden Prenses Astrid’in katılımıyla düzenlenen yüksek düzeyli iş toplantısında konuştuktan sonra Meçhul Asker Anıtı’na çelenk bırakan Erdoğan, Belçika Federal Parlamentosu’nda onuruna verilen yemeğe katıldı.

  Etiketler: Brüksel

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı