ANKARA HABERLERİ

Türkiye'yi gezen Güney Koreli akademisyen ve gazetecilere resepsiyon

DHA
25.07.2017 - 12:02Son Güncelleme :
DHA

Hüseyin ÖZBALI/ANKARA, (DHA)- GÜNEY Kore Cumhuriyeti ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 60'ıncı yıl dönümü nedeniyle düzenlenen 'Anadolu Odise' programı kapsamında Ankara'ya gelen 20 akademisyen ile 7 gazeteciye Hilton Oteli'nde resepsiyon verildi. Resepsiyona çok sayıda davetli Türk akademisyen ve bürokrat da katıldı. Eski Güney Kore Meclis Başkanı Hyong-O Kim yaptığı konuşmada, "Bugün sahip olduğumuz özgürlük, Türk askerlerinin Kore için akıttığı kanlarının boşa akmadığını gösteriyor" dedi.
Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği ile Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğinde 16-25 Temmuz 2017  tarihleri arasında Güney Kore'den gelen  20 akademisyen ve 7 basın mensubu, Türkiye'nin önemli tarihi ve turistik yerlerine ziyarette bulunarak, kültürel zenginliklerimizi yakından tanıma fırsatı buldular. Koreli akademisyenler yaptıkları geziden memnun olduklarını belirtirlerken, ülkelerine döndüklerinde Türkiye'yi daha derin bir şekilde anlatmayı amaçlayan bir etkinlik planladıklarını belirttiler. On gün süren 'Anadolu Odise' isimli etkinliğe Koreli Türkiye uzmanları, tarih akademisyenleri, sanatçılar ve gazeteciler katılım sağladı. Ziyarette, Türkiye'den valiler, müze müdürleri, akademisyenler de katılım sağlayıp, Türk misafirperverliğinin  yanı sıra gezilen yerler hakkında bilgilendirdiler.
Güney Kore'nin Ankara Büyükelçisi Cho Yunsoo, Hilton Hotel'de verilen resepsiyonda yaptığı konuşmada, Türkiye ile Kore Cumhuriyeti arasındaki ilişkilerin yıl dönümü çerçevesinde Kore'den sanatçıları getirerek büyük bir etkinlik gerçekleştirmek istediklerini belirtti. Cho Yunsoo, "Güney Kore Cumhuriyeti ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 60'ıncı yıl dönümü münasebetiyle her ülkenin birbirini yakından tanıması için Türkiye'de bir takım etkinlikler düzenledik. 16-25 Temmuz 2017 tarihleri arasında Koreli 20 akademisyen ve 7 basın mensubunu Türkiye'ye davet ederek Türkiye'nin önemli tarihi ve turistik yerlerini gezerek kültürel etkileşimlerde bulunduk. Bu etkinliklerin devamında 3 bin Koreli genci Ankara'ya davet ederek etkileşimlere devam edeceğiz" dedi.
Eski Güney Kore Meclis Başkanı Hyong-O Kim de, Kore Savaşı'na katılan Türk askerlerine değinerek yaptığı konuşmada, "Türk gençleri nerede oldukları hakkında bilgi sahibi değillerdi. Tanımadıkları bir ülkeye giderek, o ülkenin halkıyla omuz omuza, ülkenin özgürlüğü için kanlarını akıtmalarının altında iki sebep olduğunu düşünüyorum. Bu sebeplerden birisi; Türklerin özgürlüğe olan düşkünlükleri, diğeri de Türk halkının Kore ile tarihi münasebeti ve birliktelik duygusu. Bugün sahip olduğumuz özgürlük, Türk askerlerinin Kore için akıttığı kanlarının boşa akmadığını gösteriyor" dedi.
Hilton Otel, Kavaklıdere Salonu'nda düzenlenen resepsiyonda davetlilere Güney Kore mutfağından yemekler  ikram edildi.
FOTOĞRAFLI

Etiketler:
  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   05:47
  • Guneş
   07:31
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:21
  • Akşam
   17:38
  • Yatsı
   19:10
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı