« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Türkiye'yi düşünüyoruz

F.Bahçe Asbaşkanı, "Yabancı kontenjanında önümüz açılırsa hem uluslararası alanda rekabet şansımız artar hem de bazı menajerler tarafından suni olarak şişirilen yerli sporcu fiyatları düşer" dedi.

Adil DEMİRÇUBUK
SON GÜNCELLEME
FENERBAHÇE Kulübü Asbaşkanı Mahmut Uslu, sporda uluslararası başarılara ulaşabilmek için yabancı kontenjanının artırılmasının şart olduğunu söyledi. Kulüp olarak yabancı konusuna bakış açılarını anlatan Uslu, kontenjanın artırılmasını Fenerbahçe için değil, Türk futbolu için istediklerini vurguladı. Mahmut Uslu, şöyle konuştu:

Duygular değil mantık ön plana çıkmalı

"Bu gibi konuları tartışırken duygusal değil, mantıklı düşünmek lazım. Sporun her branşında uluslararası başarılar kazanmanın yolu yabancı sayısının artırılmasından geçmektedir. Bu gerçeği herkesin görmesi ve anlaması lazım. Mesela futbolda, Avrupa’nın zirvesine oynayan kulüplerin kadrolarında en az 10 yabancı bulunmaktadır.
Üstelik bu kulüplerin Avrupa Birliği üyesi ülkelerden aldıkları futbolcular yerli statüsünde oynamakta, bu durum da onlara artı bir avantaj sağlamaktadır. Bizde 6 olan yabancı futbolcu kontenjanı İspanya ve İtalya’da daha azdır, fakat onlarda Avrupa Birliği üyesi ülke futbolcuları yerli sayıldığı için, kadrolarındaki gerçek yabancı sayısı en az 10’u bulmaktadır.

Bazı rakiplerimiz tam olarak anlayamadığımız nedenlerden dolayı yabancı sayısının artırılmasına karşı çıkıyor ve bu konuda bizi hedef seçiyor. Biz artırılmasını isterken sadece Fenerbahçe’yi değil Türk futbolunu düşünüyoruz. Yabancı sayısının artmasından korkmayalım. Böyle bir düzenleme Türkiye’ye her açıdan yarar getirir. Birincisi, uluslararası alanda rekabet ve başarı şansımız artar. İkincisi, bazı menajerler tarafından suni olarak şişirilen yerli sporcu fiyatlarının düşmesini sağlar."

Yabancı sayısı her branşta artırılmalıdır

Mahmut Uslu,
yabancı futbolcu kontenjanı nedeniyle ters düştükleri kulüplerin bu konuda tutarsız davrandığını da ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Futbolda yabancı sayısının artmasını istemeyen kulüpler, ne gariptir ki basketbol için tam tersini düşünmektedir. Halbuki aynı şartlar basketbol için de geçerlidir. Basketbolda alt yapısı en kuvvetli kulüp olmamıza rağmen, biz basketbolda da yabancı sayısının artmasını istiyoruz. Çünkü biliyoruz ki, orada da uluslararası başarı elde etmek için yabancı sayısını artırmak şarttır. Biz yabancı sayısının artmasını sadece futbol için değil her branş için istiyoruz. Şu gerçek unutulmamalıdır; gerek futbolda gerekse basketbolda kulüplerimizin ve milli takımlarımızın kazandığı uluslararası başarılar, yabancı sayısıyla paralel biçimde artmaktadır. Yabancı sayısı arttıkça başarı da artmaktadır. Ama tabii ki bu konuda son kararları verecek olanlar federasyonlardır. Federasyonların yetkilileri Türk sporunu düşünerek seçimlerini yapacaklardır."

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz