Dünya Haberleri

  Türkiye'yi dışlamayalım

  Hürriyet Haber
  07.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığını yürüten Avusturya Başbakanı Viktor Klima, Almanya'da yayınlanan Der Spiegel dergisine yaptığı açıklamada, ‘‘Türkiye'de oluşan Avrupa'dan dışlanmışlık duygusunu gidermek istiyorum. Türkiye AB kapılarının sonsuza kadar kapandığını düşünmemelidir’’ dedi.

  AB'nin doğuya doğru genişmesi ve topluluk programlarının finansmanıyla ilgili soruları yanıtlayan Klima, ‘‘Kıbrıs'ta bölünmüşlük devam ettiği halde kasım ayında Güney Kıbrıs'la üyelik görüşmelerine başlanacak mı?’’ sorusuna şöyle karşılık verdi:

  ‘‘Kıbrıs Hükümeti (Rum Kesimi), Rus füzelerinin konuşlandırılması işlemini kasım ayına kadar erteledi. Biz bu moratoryum süresinin uzatılması için çaba gösteriyoruz. Bunu başarabildiğimiz takdirde, görüşmeler için iyi bir zemin oluşturulmuş olacak. Ancak Türkiye ile ilişkilerin düzeltilmesi de çok önemli.’’

  Türkiye'nin AB üyeliğini destekleyip desteklemediği yolundaki soru üzerine de Klima, geçtiğimiz aralık ayında Lüksemburg'da yapılan zirvede Türkiye'ye çok net biçimde üyelik perspektifi verildiğini ileri sürdü. Türkiye'nin insan hakları ve demokrasi konusunda AB'nin koşullarını yerine getirmesi gerektiğini belirten Klima, ‘‘Ben Avrupa Birliği'nin bir Hıristiyan Kulübü olarak değerlendirilmesine karşıyım. Bu nedenle de Türkiye'nin içindeki dışlanmışlık duygusunu silmek istiyorum’’ dedi.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı