« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Türkiye'yi boccede iddialı ülkeler arasına taşıdılar

17. Akdeniz Oyunları'nda 1 altın, 2 gümüş, 1 bronz madalya kazanan milli sporcular Türkiyeyi, boccede marka ülke haline gelen İtalya, Fransa gibi ülkelerle yarışır hale getirdi.

A.A
SON GÜNCELLEME
Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu Başkanı Ahmet Recep Tekcan, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin şimdiye kadar oynanan birçok oyunda madalya almayı başardığını, ama ilk kez bir altın madalya kazanmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Oyunlara Türk vatandaşlarının ilgi gösterdiğini belirten Tekcan, şunları kaydetti:

"Bocce raffada İtalya'nın yüzyıllarca geriye giden bir mazisi var. Petankta ise Fransa'nın galibiyetlerle dolu bir geçmişi bulunuyor. Bocce raffanın en iyisi İtalyanlar, petankın ise Fransızlar. Biz burada 4 branşta 4 madalya aldık. Herkesi şaşırtmayı başardık. 2006 yılında kurulmuş bir federasyonuz. Bocce Türkiye'de çok yeni bir spor. Yeni bir federasyona bir altın madalya kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İki gümüş, 1 tanede de gümüş madalya kazandırarak en başarılı fedarasyonlardan biri olduk. Çocuklar harika mücadeleler ortaya koydular. Ay-yıldızlı bayrağı ülkemizde yapılan bir organizasyonda dalgalandırmak bizim için muhteşem bir duyguydu."

Bocce Milli Takımlar Genel Koordinatörü Alper Kabakçı ise boccede tarihi bir madalya kazandıkları için gururlu olduklarını kaydetti. İki altın madalya almayı hedeflediklerini dile getiren Kabakçı, " Altın madalyanın birini kıl payı kaçırdık. Bir altın, 2 gümüş, 1 bronz madalya alarak oyunları tamamladık. Altın madalya aldığımız için mutluyuz. Dünyanın en güçlü takımlarına karşı galip gelmeyi başardık. Bundan sonraki hedefimiz önümüzdeki Akdeniz Oyunları'nda da madalyalar kazanmak" şeklinde konuştu. Raffa tek kadınlar finalinde Türkiye'ye boccedeki ilk altın madalyasını kazandıran Deniz Demir de Türkiye'nin artık boccedeki iddialı ülkelerden biri olduğunu söyledi.


Bunları da Beğenebilirsiniz