Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Türkiye'yi bağışlamam

  Hasan AYCI / KÖLN
  26.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme: 26.10.1997 - 00:01

  Köln'de dün gece WDR (Batı Alman Radyo Televizyon Kurumu) tarafından düzenlenen bir toplantıda konuşan yazar Yaşar Kemal, Eşber Yağmurdereli'nin tutuklanması konusunda ‘‘Ölünceye kadar Türk Devleti'ni bağışlamayacağım, onunla dost olmayacağım’’ dedi. Yaşar Kemal, Yağmurdereli'nin serbest bırakılması için girişimlerde bulunacağını belirterek, ‘‘O serbest bırakılıncaya kadar roman da yazmayacağım’’ diye konuştu. Yaşar Kemal, Yağmurdereli'yle ilgili şunları söyledi:

  ‘‘Yağmurdereli 14 yıl hapishanede yattı ve daha 22 yıl yatacaktı. Ben 1 yıl 8 aya mahkûm oldum ve 5 yıl aynı konuyla ilgili yazmama cezası aldım. Beni şartlı olarak serbest bıraktılar. Yazarsam ve burada konuşursam burada suç işlemiş olurum. Yazarlığım ilk defa işe yaradı. Polise gitmediğim için dayak yemedim, işkence görmedim. Yağmurdereli ile hapisten çıkınca tanıştık. Kendisi avukattır. İnsanın ne denli güçlü olduğunu biliyordum ama, onunla tanıştıktan sonra insan gücünü biraz daha öğrendim. Bu adam hayatımın mutluluklarındadır. Yağmurdereli'yi İstanbul'dan ayırıp Çankırı'ya götürmüşler. Gözleri görmediği için bakıma ihtiyacı var. Çankırı uzak olduğundan, eşi ve oğlu istedikleri zaman yanına gidemeyecek. Ölünceye kadar Türk Devleti'yle dost olmayacağım. Bunu bana yaptıklarından dolayı değil, Yağmurdereli'ye yaptıklarından dolayı söylüyorum. Benim hayatımda 3 büyük acı vardır. Bunlardan birincisi babamın ben çocuk yaştayken gözlerimin önünde vurulması, diğeri hapishanelerde arabuluculuk yaptığım dönemde 12 kişinin açlık grevinden ölmesi ve şimdi de Yağmurdereli'nin tutuklanmasıdır. Ben 73 yaşında bir yazarım. Bu yaşa kadar yazmış bir insan yazmaktan vazgeçemez. Yağmurdereli hapisten çıkıncaya kadar roman yazmayacağım. Siz Almanlar çok çektiniz. Demokrasi bir ülke için değil, bütün insanlık içindir. Bunun için sizler de Yağmurdereli'ye yardım etmelisiniz. Bunlar insan haklarıyla ilgili bir çok anlaşmaya imza atmış Türk Devleti'nde oluyor. Türk halkı bunu yutmayacaktır.’’

  AVRUPA'YA SİTEM

  Güneydoğu'da yaşanan savaşın en ufak bir anlamı olmadığına da dikkat çeken Yaşar Kemal,‘‘Avrupa, parmağını kıpırdatsa savaş biterdi. Benim elim ne kadar kan içindeyse, Avrupalılar'ın da eli o kadar kan içindedir’’ dedi. Her ülkeye gitmediğini ve her ülkeden ödül almadığını belirten Yaşar Kemal, ‘‘Almanya'ya geldim, ödülü aldım. Çünkü ben en çok Alman halkına güveniyorum. Alman halkı baskı düzeninde en çok acıyı çekmiş halktır. Ben Goethe, Thomas Mann ve daha bir çok aydına sahip Alman halkından daha çok demokrasi bekliyordum’’ diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı