BURSA HABERLERİ

"Türkiye'yi 2023 hedeflerine lojistik firmaları taşıyacak"

AA / Vedat Yücebaş
30 Ocak 2015 - 11:31Son Güncelleme : 30 Ocak 2015 - 11:32

- UPS Türkiye Genel Müdürü Akaltan: "2014 senesinde biz ihracatla büyümüş olduk. 2015 senesinde de umuyoruz ki daha da büyüyecektir" - "İhracatın 500 milyar dolara çıkmasından bahsediyoruz. Bu da Türkiye'yi ilk 10 büyük ekonomi arasına sokacak bir rakam ihracat anlamında" - "Bunu gerçekleştirmek için de hükümetimizin vizyonu lojistik merkezi olarak Türkiye'yi konumlandırmak ve bu şekilde lojistik maliyetlerini ihracatçıların toplam maliyetleri içerisinde kontrollü tutabilmelerini sağlamak"

AA / Vedat Yücebaş

BURSA (AA) - VEDAT YÜCEBAŞ - UPS Türkiye Genel Müdürü Ufku Akaltan, 2014 yılında yüzde 2,8 civarındaki ilk 9 aylık büyümenin 2,7'sinde net katkının ihracattan kaynaklandığını belirterek, "Yani 2014 senesinde biz ihracatla büyümüş olduk. 2015 senesinde de umuyoruz ki daha da büyüyecektir" dedi.

Akaltan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl hem politik anlamda hem de ABD doları avro paritesiyle alakalı son çeyrekte Türkiye ihracatını etkileyen bazı olumsuz faktörlerin oluştuğunu söyledi.

Türk ihracatçıların yeni pazar arayışlarına girdiklerinde, esnek partnerlerle çalıştıkları müddetçe hızlı bir şekilde farklı ülkelere ihracat yapabilmeye başladığını kaydeden Akaltan, "2014 yılında 2,8 civarındaki ilk 9 aylık büyümenin 2,7'sinde net katkı ihracattan kaynaklandı. Yani 2014 senesinde biz ihracatla büyümüş olduk. 2015 senesinde de umuyoruz ki daha da büyüyecektir" değerlendirmesinde bulundu.

Akaltan, UPS Türkiye olarak 3 bin çalışan, 700'ün üzerinde araç, 28 aktarma merkezi ve 200'ün üzerinde noktayla hem yurt içinde hem de yurt dışında müşterilerine yardımcı olan Türkiye'nin tek uluslararası şirketi olduklarını belirtti. Şirketlerin maliyet oranının büyük ölçüde dolar, gelirlerin büyük bir kısmının ise avro cinsinden olduğuna işaret eden Akaltan, geçen sene özellikle avro-ABD Doları paritesinden kaynaklanan kar marjlarının sıkışması nedeniyle ihracatçıların gelirlerinde de zorlanma olduğunu vurguladı.

Bunun bertaraf edilmesindeki en önemli faktörlerden birinin dolar bazında gelir kazandıracak pazarlara ulaşmaktan geçtiğini anlatan Akaltan, şunları söyledi:

"Bunu hızlı bir şekilde gerçekleştirmeleri için de tabii ki lojistik kuvvetini bir araç olarak kullanabilmeleri lazım. Bizim onlara sağlayabildiğimiz; hem bilişim sistemlerine entegrasyon olsun hem basit olarak kullanabilecekleri web temelli çözümler olsun hızlı bir şekilde bu ülkeden bu ülkeye geçiş yapıp aynı güvenilirlikle gönderilerini yapabiliyorlar.

Biz aynı zamanda UPS olarak dünyanın en büyük gümrük şirketiyiz. Bu anlamda çok büyük bilgi birikimimiz var. Hangi ülkede ne gibi oranlar vardır nelere dikkat etmek gerekir Türkiye'deki uzmanlarımızla da müşterilerimize yardımcı oluyoruz. Bu şekilde 2014 senesinde her ne kadar büyümede yavaşlama gözükse de ABD mesela çift haneli büyüdü. Oraya doğru bir akım var ve biz oraya günü, saati belirli gönderilerimizle, dokümandan uçak motoruna kadar her türlü taşımayı yapabiliyoruz."

Bursa'da otomotiv, hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün çok geliştiğini de ifade eden Akaltan, bu sektörlere uyabilecek, onların isteyebileceği yüksek kalitede çözümler sunabildiklerini aktardı.

Akaltan, UPS Türkiye olarak 2015 senesine çok olumlu baktıklarını, Türk ihracatçıların hem çok yaratıcı hem de çok esnek olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"İşlerini büyütmek için örnekler gönderiyorlar ve bu konuda bize de güveniyorlar. Şöyle de bir durum var; ihracat yapan şirketler ile yapmayan şirketlerin büyüme oranlarını karşılaştırdığımızda arada çok büyük bir fark olduğunu görüyoruz. Hele hele ihracat yaptıkları ülke sayısını artırdıklarında büyüme çok daha fazla artıyor. Bursa bölgesinden bir örnek verecek olursak; bir otomotiv şirketi 2010 senesinde sadece 4 ülkeye ihracat yapıyordu. 2014 senesine geldiğimizde 20 ülkeye bizimle beraber ihracat yapmaya başladı ve toplam gönderilerin 30 kart artırabildiler. Çok heyecan verici bir şey. 2015'e yine güvenle bakarken benim ihracat yapmayı isteyen şirketlere en büyük önerim; lojistiği bir araç olarak görsünler ve birçok ülkeye giderek iş geliştirmeye çalışsınlar. Kuzey Amerika'da, Orta ve Kuzey Afrika'da çok büyük fırsatlar olduğunu düşünüyorum. Kuvvetli partnerlerle çalışırlarsa 2015'teki o büyüme dinamiğini yakalayabilirler."

- 2023 vizyonu

İhracat yapabilmek için o malın hareket edebiliyor olması gerektiğine dikkati çeken Akaltan, UPS Türkiye olarak 2023 yılı için belirlenen 500 milyar dolarlık ihracat hedefini "çok büyük bir fırsat" olarak gördüklerini bildirdi. Akaltan, UPS Türkiye olarak 2023 hedefine hazır olduklarını belirterek, şunları kaydetti:

"İhracatın 500 milyar dolara çıkmasından bahsediyoruz. Bu da Türkiye'yi ilk 10 büyük ekonomi arasına sokacak bir rakam ihracat anlamında. Bunu gerçekleştirmek için de hükümetimizin vizyonu lojistik merkezi olarak Türkiye'yi konumlandırmak ve bu şekilde lojistik maliyetlerini ihracatçıların toplam maliyetleri içerisinde kontrollü tutabilmelerini sağlamak. Aynı zamanda tabii ki de ihracatlarını çok da kolay gerçekleştirmelerini sağlamak.

UPS olarak yardım ettiğimizde ülkeyi başka yerlere getireceğini göreceğimiz bir fırsat olarak değerlendiriyoruz. Biz şu anda 2023 hedefleri için hazırız. Dediğim gibi 220'nin üzerinde bölge ve noktaya şu an gönderi yapabiliyoruz ve bunları günü saati belirli olarak yapabiliyoruz. Eğer gerekiyorsa da çok büyük parçaları, uçak olsun gemi aracılığıyla olsun organize edebiliyoruz. O anlamda biz hazırız. Lojistik sektörüyle beraber büyüyeceğiz ve bunun içinden çok da güzel bir pay alacağımızı düşünüyorum."

Bursa'da şu anda 3 bin 500 ihracat yapan firma bulunduğunu, Türkiye'nin ihracatının yüzde 8-9 gibi bir oranının Bursa'dan gerçekleştiğinin altını çizen Akaltan, 2023 yılındaki 500 milyar dolarlık ihracat hedefinin gerçekleşmesi halinde Bursa'nın ihracatının da 40-45 milyar dolar gibi büyük bir rakama ulaşacağını sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden "Türkiye'yi 2023 hedeflerine lojistik firmaları taşıyacak" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Ocak 2015 tarihinde saat 11 31’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "Türkiye'yi 2023 hedeflerine lojistik firmaları taşıyacak" haberi güncellenecektir.

  BURSA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ağustos 2017, Pazar
  • İmsak
   04:22
  • Guneş
   06:12
  • Öğle
   13:18
  • İkindi
   17:05
  • Akşam
   20:03
  • Yatsı
   21:38
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı