Dünya Haberleri

DÜNYA

  Türkiye'ye teşekkür borçluyuz

  Hürriyet Haber
  30 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 30 Mart 1999 - 00:01

  Kosova Krizi'ni en sıcak yaşayan ülkelerin başında gelen ve NATO'nun Operasyonu'ndan önce de, Yugoslavya'nın tehditini her an ensesinde hisseden Arnavutluk'un Ankara Büyükelçisi Saimir Bala, Hürriyet'e şok açıklamalarda bulundu.

  Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç'i ‘Etnik ölüm makinesi’ olarak nitelendiren Büyükelçi Bala, Sırplar'ın Arnavutluk'a saldırması halinde, ülkesinin toprak bütünlüğünü ve egemenliğini savunmak için her Arnavut'un gözünü kırpmadan canını feda etmeye hazır olduğunu söyledi.

  NATO’ya imkan

  Sırpların böylesine çılgınca bir harekette bulunması halinde, başta Türkiye olmak üzere tüm NATO ülkelerinin Arnavutluk'a destek vereceğini vurgulayan Bala, ‘‘Böyle bir durumda biz de Arnavutluk olarak NATO'ya tüm imkanlarımızı sunarız’’ dedi.

  Büyükelçi Bala, Hürriyet'in ‘Bosna’da da aynı trajedi yaşandı. Miloseviç, Yugoslavya'daki Müslümanları kan gölünde boğmak mı istiyor?' sorusuna aynen şu yanıtı verdi:

  ‘‘Bu tespitinizde son derece haklısınız. Arnavutluk, Müslüman, Ortodoks, Katolik dinlerine mensup insanların özgürce birarada yaşadıkları bir ülkedir. Çünkü hepimiz Arnavut'uz. Miloseviç'in amacı, Yugoslavya mozaiğinde yeralan Sırplar dışındaki tüm etnik grupları özellikle de Müslüman oldukları için kan gölünde boğmak. Ancak eli kanlı Miloseviç, Avrupa'nın göbeğinde bu emeline ulaşamayacak.’’

  Hürriyet'i makamında kabul eden Büyükelçi Saimir Bala'nın önemli açıklamaları şöyle:

  NATO ARKAMIZDA

  Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, ABD Başkanı Bill Clinton, NATO Genel Sekreteri Javier Solona, ABD Dışişleri Bakanı Albright, Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ve daha bir çok lider, sürekli Arnavutluk Hükümeti ile irtibat halinde. Sırplar bir çılgınlık yapıp, Arnavutluk'a saldırırsa, buna başta Türkiye olmak üzere NATO izin vermez. Zaten Türkiye ile ikili askeri işbirliği anlaşmamız var. Türkiye, Arnavutluk'taki Paşa Limanı'nı NATO normlarına uygun üs haline getirdi. Subaylarımızı Türkiye eğitiyor. Şu anda bölgede savaş hali var. Arnavutluk, bu konuda her türlü hazırlığını yapmıştır.

  YARDIM BEKLİYORUZ

  Ülkemiz zor ekonomik koşullara sahip. 100 bin Kosovalı kardeşimiz kuzeyden ülkemize sığındı. Onbinlercesi de yollarda. Önceki gün Sayın Bülent Ecevit ile görüşerek, insani yardım talebinde bulundum. Türkiye, bize bu konuda tam destek veriyor. İlaç, çadır, gıda gibi ihtiyaçlarımızı karşılıyor. Türk halkının, Arnavutluk'la ve Kosova'daki kardeşlerimizle dayanışması bizi çok duygulandırıyor. Bu yardımın daha da artarak devam edeceğinden şüphemiz yok’  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı