« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Türkiye'ye tam destek veriyoruz"

Dünya Amatör Boks Birliği Başkanı Ching-Kuo-Wu, Türkiye Boks Federasyonu'nun yaptığı çalışmaları takdir ettiklerini söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Boks Federasyonu'nun davetlisi olarak günübirlik Türkiye'ye gelen AIBA Başkanı Wu, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç tarafından makamında kabul edildi. Görüşme basına kapalı olarak gerçekleştirildi.

Boks Federasyonu Başkanı Eyüp Gözgeç'in onuruna verdiği öğle yemeğine de katılan Wu, Türkiye'deki boksa olan ilginin kendisini sevindirdiğini vurgulayarak, “Türk boksunun tarihi kökleri var. Güçlü bir boks ülkesi. Türkiye son iki yılda dünyanın çok önemli boks organizasyonlarına imza attı. Özellikle geçen yıl Antalya'da Dünya Yıldız ve Genç Bayanlar Boks Şampiyonası yapıldı. Ayrıca yine geçen yıl Avrupa Boks Şampiyonası Ankara'da yapıldı. Olimpiyatlar için Avrupa kalifikasyon maçları da yine Türkiye'de yapılacak. AIBA ailesi içinde Türkiye Boks Federasyonunun ne kadar aktif olduğunu bu anlattıklarım da çok iyi gösteriyor” dedi.

Wu, eski Boks Federasyonu Başkanı Caner Doğaneli ile ilgili yöneltilen bir soruya, AIBA'nın temiz ve adil bir organizasyon olduğunu belirterek, yeni yönetimin çok iyi çalıştığını, kendilerinin bu konuda çok memnun olduğunu ve memnuniyetlerini verdikleri destekle kanıtladıklarını kaydetti.

Boks Federasyonu Başkanı Eyüp Gözgeç de açıklamasında, AIBA başkanının yaptığı çalışmalarla tüm dünyanın taktirini topladığını söyledi. Gözgeç, Azerbaycan'da yapılan Dünya Boks Şampiyonası'nda Türkiye'nin başarılı olamadığını, ancak olimpiyatlara gitmek için Trabzon'da yapılacak olan kalifikasyon maçlarının büyük bir şans olduğunu ifade etti. Gözgeç, tüm sıkletlerde olimpiyatlara gitmek için gerekli vizeyi alacaklarını ve Türkiye'yi en iyi şekilde temsil edeceklerini kaydetti.

Daha sonra Avrupa olimpiyat kalifikasyon maçlarının Trabzon'da yapılmasını öngören protokol AIBA Başkanı Wu ve Boks Federasyonu Başkanı Gözgeç tarafından imzalandı.
Bu arada Wu, yemeğe katılan Avrupa ve dünya şampiyonu Gülsüm Tatar'a çalışmalarında başarılar dileyerek, kendisini olimpiyatlarda görmek istediğini söyledi.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler