Dünya Haberleri

  Türkiye'ye tahsis edilen ada Mısır'ı kızdırdı... 'Türk çılgınlığı' dediler...

  Hürriyet Haber
  05.01.2018 - 16:36 | Son Güncelleme:

  Mısır ile Sudan arasında gerginlik... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen ay ziyaret ettiği Sudan, Mısır'daki büyükelçisini geri çağırdı. BBC Türkçe'de yer alan haberde ise 'Mısır-Sudan gerginliğini Sevakin Adası'nın Türkiye'ye tahsisi mi tetikledi?' sorusu soruldu. Mısır medyasında ise iki ülke arasında varılan anlaşmanın amacının adada bir donanma üssü kurulması ve "Mısır Devlet Başkanı Abdül Fettah el Sisi'nin devrilmesi" olduğu savunuldu.

  Türkiyeye tahsis edilen ada Mısırı kızdırdı... Türk çılgınlığı dediler...

  Sudan, Mısır'daki  Büyükelçisi Abdül Mahmud Abdül Halim'i Hartum'a geri çağırdı.Sudan Dışişleri Bakanlığı kararın gerekçesini açıklamadı. Büyükelçinin Hartum'da ne kadar kalacağı da bilinmiyor.

  BBC Türkçe'nin haberine göre Mısır Dışişleri Bakanlığı ise şimdilik gerekli adımları atmak için gelişmeleri değerlendirdiğini bildirmekle yetindi.

  Haberde şu ifadeler yer aldı:

  İki ülke arasındaki ilişkiler, Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir'in geçen yıl Mısır'ın istihbarat servislerini, ülkesinin Darfur gibi çatışmalı bölgelerinde orduya karşı savaşan muhalifleri desteklemekle suçlamasından bu yana kötüye gidiyordu. İlişkileri düzeltmeye yönelik diplomatik çabalar da vardı. Ancak özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın aralık sonunda Sudan'a yaptığı ziyaret ve bu ziyaret sırasında Kızıldeniz'de Mısır kıyılarına yakın Sevakin Adası'nın Türkiye'ye tahsis edilerek aslına uygun yeniden inşasıyla ilgili bir anlaşma imzalanması üzerine gerginlik iyice artmaya başladı.

  Türkiyeye tahsis edilen ada Mısırı kızdırdı... Türk çılgınlığı dediler...HALAYİB ÜÇGENİ

  Kızıldeniz sahilinde Mısır ile Sudan arasındaki sınırda yer alan 20 bin 850 kilometrekarelik "Halayib Üçgeni" adı verilen bölgenin egemenliğinin kime ait olduğu yönünde yaşanan tarihi tartışmalar zaman zaman iki ülkeyi siyasi ve askeri olarak karşı karşıya getiriyor. En büyük beldeleri Halayib, Ebu Ramad ve Şelatin olan bölgede, Ababde, Beşşarin başta olmak üzere Sudan asıllı kabileler yer alıyor.

  Erdoğan Sudandan istemişti... Sevakin Adası neden önemliErdoğan Sudan'dan istemişti... Sevakin Adası neden önemli?

  MISIR MEDYASI: 'TÜRK ÇILGINLIĞI VE İRAN KOMPLOSU'

  Mısır medyası, iki ülke arasında varılan anlaşmanın amacının adada bir donanma üssü kurulması ve "Mısır Devlet Başkanı Abdül Fettah el Sisi'nin devrilmesi" olduğu iddialarına yer verdi. Mısır'da Devlet Başkanı el Sisi ve hükümetinin denetimindeki medya, Sevakin anlaşmasından sonra Türkiye ve Sudan'ın bir komplo peşinde olduğu iddialarına yer verdi. Kahire'de yayımlanan El Watan gazetesi, "Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir dolar karşılığında ateşle oynuyor. Sudan, Türk çılgınlığı ve İran komplosunun, Etiyopya'nın Mısır'ı susuz bırakma ve Katar'ın Mısır'ı mali olarak çökertme planlarının gölgesinde, tarih ve coğrafya yasalarını ihlal ederek Mısır'a karşı saf tutuyor" yorumunu yaptı.

  Katar Genelkurmay Başkanı'nın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile aynı tarihte Hartum'u ziyaret etmiş olması da Mısır medyasında, Kahire'ye karşı kurulduğu iddia edilen komploya kanıt olarak gösterilmişti.

  Sevakine askeri gemi bakım rıhtımıSevakin'e askeri gemi bakım rıhtımı

  Mısır ile Türkiye arasındaki ilişkiler Mısır ordusunun 2013'te Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi devirmesinden bu yana gergin.

  Mursi'nin mensubu olduğu Müslüman Kardeşler örgütünün faaliyetleri Mısır'da yasaklandı.Mısır Devlet Başkanı Mısır Devlet Başkanı Abdül Fettah el Sisi ise Türkiye'yi ülkesinin "içişlerine karışmakla" suçladı.

  MISIR-SUDAN ARASI GERGİN

  Mısır-Sudan ilişkileri, zengin maden yatakları bulunan sınır bölgesi Halayib ve Şalatin'in statüsü ile Nil Nehri'nin su hakları konusundaki tartışmalar nedeniyle zaten bir süredir gergin.

  Sudan geçen yıl Mısır'ı "içişlerine karışmakla" suçlamış ve Mısır'dan tarım ürünleri ithalatını yasaklamıştı.

  TARTIŞMALI HALEYİB ÜÇGENİ

  Bugün Mısır devlet televizyonunda cuma namazı canlı yayınının ilk kez statüsü tartışmalı Halayib'deki el Tawba Camisi'nden verilmesi ve cuma hutbesini de bizzat Diyanet Bakanı Muhammed Muhtar Cuma'nın okuması da gerilimin işaretleri arasındaydı.

  Mısır ve Sudan arasında diplomatik krizMısır ve Sudan arasında diplomatik kriz


  'SEVAKİN ANLAŞMASI'


  Türkiye, Sudan ile imzalanan anlaşma çerçevesinde, Osmanlı İmparatorluğu döneminde inşa edilmiş ama sonra terk edilmiş olan liman kenti Sevakin'i yeniden inşa etmeyi planlıyor.

  Kızıldeniz kıyılarındaki bu adaya yapılacak tersanede sivil ve askeri gemilere hizmet verilebileceği söyleniyor.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sudan Dışişleri Bakanı İbrahim Ghandour 24 Aralık'ta Hartum'da bu konuda anlaşmaya vardı.

  Sudan Dışişleri Bakanı anlaşmanın tersane kısmına vurgu yapmış, bu anlaşmanın askeri işbirliğinin de yolunu açabileceğini söylemişti.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan da Türkiye'ye belirli bir süre için Sevakin'de turistik bölge ve Kızıldeniz üzerinden Mekke'ye geçen hacılar için konaklama merkezi inşası izni verildiğini, Sevakin ve diğer alanlarda Türkiye'nin yapacağı projelerin toplam tutarının 650 milyon doları bulacağını açıklamıştı.

  Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir Darfur'daki çatışmalarda savaş suçları işlemekle suçlanmış ülkeye 20 yıl ABD ambargosu uygulanmıştı.

  ABD ise Sudan'a 20 yıl boyunca uyguladığı yaptırımları ekim ayında kaldırmıştı.

  Türkiyeye tahsis edilen ada Mısırı kızdırdı... Türk çılgınlığı dediler...

   

   

  SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

   

  Etiketler: ada
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı