Türkiye'ye para yağıyor

Hürriyet Haber
06 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 06 Aralık 2000 - 00:01

IMF ve Hazine tarafından ortaklaşa düzenlenen toplantıda Türkiye'ye verilecek 10 milyar dolarlık krediyle ilgili açıklamalar yapıldı. 10 milyar doların 7.5 milyar doları ek rezerv imkanı, 2.9 milyar doları ise kullanılmayan stand-by imkanı oluşturuyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Avrupa Bölümü Başkanı Michael Deppler, Türkiye ile son derece kapsamlı politikalar üzerinde anlaşmaya vardıklarını bildirmekten memmunluk duyduğunu söyledi.

Deppler, IMF'nin Türkiye'de yürüttüğü çalışmalarda bankacılık sektörünün son derece önem arzettiğini bildirdi. Michael Deppler, "dolayısıyla yaptığımız görüşmeler sonucunda Türk yetkililer ile son derece kapsamlı politikalar üzerinde anlaşmaya vardığımızı bildirmekten memnuniyet duyuyorum" dedi.

IMF Başkanı Horst Köhler'in Washington'da Türkiye ekonomisine yönelik yaptığı açıklamalar hakkında bilgi veren Deppler, Türkiye'ye sağlanacak 10 milyar dolardan daha fazla kaynağın 7.5 milyar dolarının ek rezerv imkanı kapsamında, 2.9 milyar dolarlık kısmının da Türkiye'ye stand-by anlaşması çerçevesinde sağlanan ve hali hazırda ödenmeyen krediden oluştuğunu bildirdi.

IMF yetkililerinin Türkiye'de birkaç gün daha kalacağını ve programa ilişkin teknik detaylar üzerinde çalışmalara devam edileceğini belirten Deppler, Türkiye'ye sağlanacak mali kredilerin ayrıntıları hakkında bilgi verdi.

Fon'un para birimi olarak özel çekme hakkını (SDR) kullandığını hatırlatan Deppler, bundan dolayı SDR ile ABD Doları arasındaki döviz kuru değiştikçe rakamlarda oynama bulunabileceğini, değişebileceğini kaydetti.

Para 21 Aralık'ta geliyor

Türkiye'ye verilecek 10 milyar doların üzerindeki mali kaynağın şu anki mevcut döviz kuru üzerinden hesaplandığını söyleyen Deppler, ek rezerv imkanı kapsamında, 21 Aralık tarihinde Türkiye'ye 2 milyar 250 milyon doları ek rezerv imkanı, 550 milyon doları da stand-by anlaşması çerçevesinde 2.8 milyar dolar kaynak sağlanacağını bildirdi.

Deppler, ek rezerv imkanı çerçevesinde Türkiye'ye 20 Ocak tarihinde 1.1 milyar dolar, 20 Şubat'ta 1.1 milyar dolar, 15 Mart, 15 Haziran, 15 Ağustos ve 15 Kasım da 750'er milyon dolarlık kredi kullandırılacağını anlattı.

Avrupa Bölge Başkanı bunların dışında, her üç ayda bir stand-by kapsamında yaklaşık 280 milyon dolarlık çekişlerin de gerçekleştirileceğini belirtti.

IMF'nin mali destek takvimi
Etiketler:


  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı
  • 21 Aralık tarihinde 2.8 milyar dolar kaynak sağlanacak. Bunun 2 milyar 250 milyon doları ek rezerv imkanı kapsamında, 550 milyon doları da kullanılmayan stand-by imkanı kapsamında verilecek

  • 20 Ocak tarihinde 1.1 milyar dolarlık ek rezerv kolaylığı

  • 20 Şubat tarihinde 1.1 milyar dolarlık ek rezerv kolaylığı

  • 15 Mart tarihinde 750 milyon dolarlık ek rezerv kolaylığı

  • 15 Haziran tarihinde 750 milyon dolarlık ek rezerv kolaylığı

  • 15 Ağustos tarihinde 750 milyon dolarlık ek rezerv kolaylığı

  • 15 Kasım tarihlerinde 750 milyon dolarlık ek rezerv kolaylığı

  • Stand-by'ın kullanılmayan 2.3 milyar dolarlık bölümünden her üç ayda bir 280 milyon dolar çekilebilecek