Gündem Haberleri

  'Türkiye'ye kaçtığı yalanlanan Esad'ın eski Bakanı İstanbul'da'

  Hürriyet Planet
  05.09.2013 - 17:51 | Son Güncelleme:

  Esad'ın eski Savunma Bakanı Ali Habib'in Türkiye'ye kaçtığı yönündeki haberler bir muammaya dönüştü. Son olarak Reuters'ın görüştüğü kaynaklar, Habib'in İstanbul'da olduğu iddialarını doğruladı.

  Beşar Esad'ın eski Savunma Bakanı olan General Ali Habib'in dün Türkiye'ye kaçtığı yönünde haberler çıkmış daha sonra bu iddia Suriye devlet televizyonu tarafından yalanlanmıştı.

  Bugün de Reuters ajansı muhalif kaunaklara dayanarak Ali Habib'in Türkiye ve Batı'nın yardımıyla Türkiye'ye geçtiğini öne sürdü. Ajansın haberine göre Ali Habib'in Türkiye'ye kaçışı, Suriye'deki iç savaşa son verecek geçiş sürecinde rol oynaması için ABD'li ve Rus yetkililer tarafından ayarlanmış olabilir.

  SURİYE’DEN KAÇIP TÜRKİYE’YE SIĞINDI

  Şimdilerde Paris'te bulunan ve muhaliflerin önde gelen isimlerinden biri olan Kemal el Labvani, Reuters'a yaptığı açıklamasında "Güvenilir Batılı bir kaynaktan aldığım bilgiye göre kendisi (Ali Habib) İstanbul'da. Habib, Batılı istihbarat görevlilileri sayesinde SUriye'den çıktı. Bu yüzden nerede olduğuna dair açıklamalar beklemeyin" diye konuştu.

  Reuters'ın Körfez ülkelerinden bir kaynağa dayandırdığı bir diğer iddiası da Habib'in salı gecesi Türkiye'nin güney sınırını geçerek geldiği ve daha sonra İstanbul'a ulaştığı şeklinde. Ajans, Batılı bir diplomatik kaynak tarafından da Habib'in İstanbul'da olduğu iddialarının desteklendiğini bildirdi.

  Ali Habib'in Türkiye'ye kaçtığı iddialarının muammaya dönüşme sebebi ise, Suriye devlet televizyonunun, Habib'in evinde olduğunu söylemekle yetinmesiydi. Kanal, iddiaların doğru olmadığı veya Habib'in evinin nerede olduğu konusunda herhangi bir bilgi vermemişti.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı