Gündem Haberleri

  Türkiye'ye haksızlık yapılıyor

  Hürriyet Haber
  21.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Yılmaz, Dünya Basın Konseyleri Birliği delegelerine yemek verdi. Yılmaz, hapisteki gazetecilerle ilgili iddiaların yanıltıcı olduğunu belirterek, gazetecilerin suçlarının fikir özgürlüğüyle ilgili olmadığını söyledi.

  Başbakan Mesut Yılmaz, Dünya Basın Konseyleri Birliği 7'nci Genel Kurul toplantısı için İstanbul'da bulunan delegeler onuruna önceki gece bir yemek verdi. Tophane'deki Tophane-i Amire Binası'nda düzenlenen yemeğe, genel kurula katılan yabancı gazeteci delegelerin yanı sıra çok sayıda Türk gazeteci de katıldı. Yılmaz, fikir suçu nedeniyle hapiste gazeteci bulunmadığını belirterek, bu konuda Türkiye'ye haksızlık yapıldığını söyledi. Haber alma ve haber yayma özgürlüklerini içeren basın hürriyetinin, evrensel planda kabul görmüş ana hak ve hürriyetlerden biri olduğunu ifade eden Yılmaz, ‘‘Bu bağlamda, önemli yeri bulunan ifade özgürlüğü de basın hürriyetinin önemli bir veçhesini teşkil etmektedir. Bütün bu kavramlar çağımızın geçerli yönetim anlayışı ve bir yaşam biçimi olan demokrasiyle çok yakından ilgilidir’’ dedi. Rejimleri gerçek bir demokrasi yapan aydınlanma ve aydınlatma özgürlüğünü; kamuoyunun serbestçe oluşmasına imkân yaratılması, çok seslilik, katılımcılık gibi kavramların toplumda yerleşmiş olması şeklinde ifade eden Yılmaz, ifade özgürlüğü konusunda Türkiye'ye zaman zaman eleştiriler yöneltilmekte olduğunu belirterek, ‘‘Bu eleştirilerin çoğu, belki dozajı en ağır olanları ülkemiz içinden gelmektedir. Bundan şikâyetçi değilim’’ dedi.

  FİKİR ÖZGÜRLÜĞÜ SINIRI VAR MI

  Demokrasi ve fikir özgürlüğü konusunda zaman zaman çıkan çeşitli soruların herkesi zorlayan bir ikileme yolaçmakta olduğunu kaydeden Yılmaz, şöyle devam etti:

  ‘‘Fikir özgürlüğünün sınırı var mıdır? Varsa bu sınır nerede başlar, nerede biter? Şiddet, terör propagandası, savaş kışkırtıcılığı, suça ve teröre teşvik, etnik kin ve nefret tahriki gibi konular fikir özgürlüğünün neresindedir? Kabul etmek gerekir ki, fikir özgürlüğü ile bu gibi kavramlar arasında mutlaka bir çizgi vardır. Önemli olan husus, bu çizginin nasıl çekileceğidir. Türkiye gibi teröre binlerce kurban vermiş bir ülkede bu sorulara hemen cevap vermek ise hiç kolay değildir. Ülkemizde artık üstesinden gelmekte olduğumuz terör musibetine rağmen, fikir ve ifade özgürlüğünün en geniş şekliyle kullanılmasının mücadelesini veriyoruz. Bu özgürlüğün önündeki engel ve kısıtlamaları çeşitli düzenlemelerle ortadan kaldırıyoruz.’’

  Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçıları Ferit Tüzün’ün ‘Çeşme Başı’ adlı eserini sahnelediler. Toplantı sonunda Dünya Basın Enstitüsü'nün Başkanı Peter Galliner'e bir süpriz yapan Oktay Ekşi, doğum gününü kutladı. Ekşi, Galliner'e Türkiye Basın Konseyi adına doğum günü armağanı olarak bir gümüş tabak verdi. Başbakan Mesut Yılmaz da Galliner'e gümüş bir mektup açacağı armağan etti. Doğum günü pastasını kesen Galliner, gazetecilerin yaşını sorması üzerine önce bunun bir sır olduğu cevabını verdi daha sonra da 21 yaşında olduğunu söyledi. Toplantıya Devlet Bakanı Cavit Kavak ve Basın Konseyi üyeleri de katıldı. Türkiye Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi Başbakan Mesut Yılmaz'a da şükran plaketi verdi.

  Önce gezi, sonra iş

  Dünya Basın Konseyleri Birliği'nin (WAPC) uluslararası kongresi ve genel kurulu için İstanbul'da bulunan konuklar, dün kentin turistik ve tarihi yerlerini dolaştılar, öğleden sonra da gazetecilik sorunlarını tartıştılar. 31 ülkeden gelen gazeteciler ve bilimadamları Ayasofya Müzesi ve Topkapı Sarayı'nı dolaştılar. Konuklar, öğle yemeğini Topkapı Sarayı bahçesindeki Konyalı Lokantası'nda yediler. Gazeteciler, kongrenin kültür ve tarih kenti İstanbul'da yapılmasından memnuniyet duyduklarını belirttiler. Dün yapılan ilk oturumda ‘Sınırötesine Ulaşan Yayınları Şikâyet İçin Gönüllü Bir Mekanizma Kurulmalı mı?’ sorusuna yanıt arandı. Peter Galliner'in yönettiği oturumda WAPC Yürütme Kurulu Başkanı Prof. David Flint bir konuşma yaptı. Fransa'dan Prof. Henri Pigeat, İngiltere'den Rosemary Righter, WAPC Başkanı P.B Sawant ve Kanal D Haber Koordinatörü Haluk Şahin konuyla ilgili görüşlerini anlattılar. ‘Savaş ve Çatışma Alanlarında Gazetecilik’ konulu ikinci oturumu ise Ari Rath yönetti. BBC'den Kate Adie'nin konuşmasından sonra konu bir panelde tartışıldı. Kongrenin bu sabahki ilk toplantısında FP Başkanı Recai Kutan bir konuşma yapacak. Öğle yemeğinde ise Bülent Ecevit konuşacak.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı