Türkiye'ye hakaret eden siyasetçiye istifa çağrısı

AA
22.10.2015 - 09:36 | Son Güncelleme: 22.10.2015 - 09:48

Fransa'nın Strazburg kentinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne hakaret içeren sosyal medya mesajı yayımlayan Türk siyasetçinin istifası için imza kampanyası yapıldı.

Strazburg Belediye Başkan Yardımcısı Mine Günbay'ın Türk Başkonsolosluğu'nda oy kullandıktan sonra sosyal medyada konsolosluk ve Türk Devleti'yle ilgili hakaret içerikli mesaj yazması şehirdeki Türk toplumunun tepkisine neden oldu.

Mesajını gelen tepkiler üzerine silmek zorunda kalan Günbay'ın istifası için bölgedeki Türk toplumu "change.org" adlı internet sitesi üzerinden imza kampanyası başlattı.

Şimdiye kadar toplanan 2 bine yakın imza, bölgedeki Türk dernekleri yetkilileri tarafından Belediye Başkanı Roland Ries'e teslim edildi. İmzaların teslim edildiği görüşmeye Uluslararası Adalet Eşitlik ve Barış Konseyi (COJEP), Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD), Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) ve Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) temsilcileri katıldı.

Başkan Ries, imza kampanyasını yakından takip ettiklerini belirterek, "Konuyu Günbay'la görüştük. Türk toplumunun hassasiyetini anlıyorum" dedi.

 "Hükümete karşı algı operasyonu yapılıyor"

İmza kampanyasını yürüten COJEP Doğu Bölgesi Başkanı Erol Yücel,  yaptığı açıklamada, kampanyayı imzalayanların durumu "kabul edilemez" bulduklarına işaret ederek, "Bu Mine Hanım'ın ilk çıkışı değil. Sürekli muhafazakar kesime ve hükümete karşı küçümseyici açıklamalarda bulunuyor. Bu durum karşısında tepkisiz kalmamak gerektiğini düşündük" diye konuştu

Strazburg bölgesinde büyük bir Türk nüfusu olduğunu hatırlatan Yücel, farklı fikirlerin seslendirilmesinin karşılıklı saygı çerçevesinde olması gerektiğinin altını çizdi.

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'yle ilgili bir algı operasyonu yürütüldüğünü ifade eden Yücel, şunları kaydetti:

"Buradaki Türklerin çok az bir kısmı kendileriyle (Günbay) aynı görüşte. 'Mide bulandırıcı' ifadesini kullanmak, burada yaşayan Türklere hakaret anlamını taşır. Bizi temsil etmeyen insanların orada olmaması lazım."

Etiketler: Avrupa , Fransa , Mine Günbay

    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı