Dünya Haberleri

DÜNYA

  Türkiye'ye AB yardımları geliyor

  Hürriyet Haber
  03 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 03 Mart 1999 - 00:01

  Avrupa Birliği Yatırım Bankası Türkiye'ye toplam 44 milyon Euro yardım kararı aldı. Ardından, AB'nin gençlere yönelik 'Sokrates' programına Türkiye'de dahil edildi.

  Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki ilişkiler en durgun dönemini yaşarken, Türkiye'ye önce Avrupa Birliği Yatırım Bankası'ndan (ABYB) toplam 44 milyon Euro (18 trilyon) yardım kararı çıktı. Daha sonra da Avrupa Parlamentosu, Türk gençlerinin AB yardımlarından yararlandırılmasıyla ilgili AB Komisyonu'nun önerisini onayladı. AB'nin gençlere yönelik 'Sokrates' programına Türkiye de dahil edildi.

  Önce Diyarbakır'daki içme suyunun arıtmasında kullanılması için ABYB'dan 32 milyon Euro yardım kararı alındı. Bu yardım Türkiye Sanayi ve Kalkınma Bankası'na aktarıldı. Yine ABYB, küçük ve orta ölçekli şirketlere verilmek ve 'risk sermayesi' için kullanılmak üzere 12 milyon Euro yardım için anlaşma imzalandı.

  Türkiye'deki küçük ve orta boş şirketlerin rekabet gücünün artırılması ve özellikle gümrük birliği sonrasında artan rekabete karşı mücadele etmelerini sağlamak amacıyla yapılması kararlaştırılan yardım kararı, Lüksemburg'da ABYB yetkilileri ile, Türk Sanayi ve Kalkınma Bankası'nın yetkilileri arasında imzalandı.

  ABYB'nın Türkiye'ye yönelik yardımının, Akdeniz ülkeleriyle işbirliği çerçevesinde gerçekleştiği bildirildi. Akdeniz ülkeleri mali işbirliği çerçevesinde 12 Akdeniz ülkesine üç yıl için toplam 2 milyar 310 milyon Euro yardım yapılması öngörülmüştü. Türkiye'nin de bu çerçevede yaklaşık 200 milyon Euro kadar yardım alması bekleniyor.

  GENÇLER DE YARARLANACAK

  Bu arada Türkiye AB'nin gençlere yönelik 'Sokrates' programına alındı. 2000-2004 yılı arasında gerçekleşecek olan programa göre, Türk gençlerinin Avrupalı gençlerle kaynaşmasını sağlayacak çeşitli etkinlikler içinde yer almaları, dil, eğitim ve kültürel yardımlardan yararlanmaları öngörülüyor. Türk gençlerinin AB ülkelerindeki staj, kurs ve eğitim programlarına alınması ve bu alandaki burslardan yararlandırılması planlanıyor. AB ülkelerindeki üniversitelerde eğitimlerinin kolaylaştırılmasına yönelik projeler içeren Sokrates programına göre, gençliğe yönelik derneklere de önemli parasal yardım getirilmesi benimseniyor.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı