Türkiye'ye 80 bin Brezilyalı turist bekleniyor

Hürriyet Haber
28.10.2011 - 10:32 | Son Güncelleme:

Bu yılın 9 aylık döneminde Brezilya’dan gelen turist sayısı yüzde 37,76 artarak 69 bin 990 kişi olarak gerçekleşti. Yıl sonunda ise rakamın 80 bine ulaşması bekleniyor.

Brezilyalı turistler, yurt dışı seyahatleri için genellikle, kendi ülkelerinde kış mevsiminin yaşandığı Haziran-Eylül dönemini tercih ediyor.

Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB), Kültür ve Turizm Bakanlığı ve THY işbirliği ile Brezilya'daki ABAV 2011 Turizm Fuarı’na katıldı. TUROB Başkan Yardımcısı Müberra Eresin, Brezilya'nın çok önemli bir pazar haline geldiğini söyledi.

Eresin, şöyle devam etti:

"İstanbul’dan 20 civarı otelci arkadaşımızla fuara katıldık ve beklendiği gibi çok başarılı geçti. Sonuçların bizim rakamlarımıza yansıması, kısa vadede yüzde 25-35’lerde olsa da, Brezilya’dan gelecekte çok daha yüksek rakamlarda turist ağırlıyor olacağımızdan kuşkumuz yok. Düşünün, 190 milyon kişilik bir nüfustan bahsediyoruz ve şu anda dünyada ekonomik durumu en iyi ülkeler içinde yer alıyorlar.

Yaptığımız görüşmelere göre, Brezilyalı turistlerin ilk tercihleri Avrupa’ya seyahat etmek. Sonrasında, Mısır, İsrail, Yunanistan ve hemen ardından da Türkiye geliyor."

İSTANBUL VE NEVŞEHİR ÖNDE

Brezilyalı turistlerin taleplerinin İstanbul ve Nevşehir’de yoğunlaştığına işaret eden Eresin, "ABAV için Brezilya’dan katılımcı sayısı genel olarak geçtiğimiz yıla oranla biraz daha düşük gözüktü, zira bunun ana sebebi olarak da, fuar katılım maliyetlerinin çok yukarı çıkmış olması ifade edildi. Ancak buna rağmen, gerçekten Türkiye standı çok yoğundu ve bizim TUROB olarak götürdüğümüz tüm kitaplarımız ve CD’lerimiz tükendi. Özetle, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğümüzün reklam kampanyalarına devam edebilmeleri, bizim daha fazla turist ağırlamamıza kesin direk etki sağlayacaktır. Birde THY’nin yaptığı çalışmaların turizme çok büyük katkıları olduğunu TUROB olarak her zaman dile getiriyoruz" dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı