Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Türkiye'ye 40 milyon dolarlık kuş gribi kredisi

  WASHINGTON (A.A)
  15.02.2006 - 11:50 | Son Güncelleme: 15.02.2006 - 14:05

  Dünya Bankası Türkiye Masası Şefi Andrew Vorkink, kuş gribine karşı mücadelede Türkiye'nin sağlık ve veterinerlik hizmetlerini destekleyecek 30-40 milyon dolarlık bir kredi için gelecek hafta Dünya Bankası ile Türkiye arasında müzakereler yapılacağını bildirdi.

  Reuters ajansına özel demeç veren Vorkink, bütün dünyada kuş gribiyle mücadele için Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu'nun, 500 milyon dolarlık bir kredi ayırdığını ve bu kredinin 30-40 milyon dolarlık bir kısmının, kuş gribinden en çok sıkıntı çeken ülkeler arasında yer alan Türkiye'ye verilmesinin öngörüldüğünü kaydetti.
    

  Vorkink, krediye ilişkin hazırlık çalışmalarının bu hafta tamamlanmasını ve gelecek hafta da kredi konusunu müzakere etmeyi umduklarını kaydetti ve Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu'nun bu krediyi muhtemelen Mart ayında onaylayacağını belirtti.
    

  Andrew Vorkink, Türkiye'ye kuş gribiyle mücadele kapsamında Avrupa Birliği'nden 3-4 milyon avro gelebileceğini ayrıca Amerikan hükümetinin de Türkiye'ye, olası kuş gribi vakalarını tespit ve başa çıkmada hizmet ve ekipman desteği önermeyi planladığını kaydetti.
    

  Türkiye'de geçen ay 1.5 milyon kümes hayvanının yok edildiğini ve bu durumun beyaz et endüstrisine, günde 1 milyon dolar kaybettirdiğini belirten Vorkink, restoran ve yiyecek endüstrisinin de zarar gördüğünü ifade etti. Türkiye'ye verilecek kredinin bir kısmı, kümes hayvanlarının yok edilmesine yarayacak mobil makinaların alımında kullanılacak. Ayrıca kredi, Türkiye'nin kuş gribini test etmek için ekipman alması, laboratuvar araçları ve kamuoyunun bilinçlendirilmesi kampanyalarına harcanacak.
    

  Vorkink, “Hiç bir ülkede aynı anda farklı kentlerde kuş gribi çıkmadı. Bunun nedenini bilmiyoruz ancak göçmen kuşların belli alanlara getirdiği ve yerel kuşlar tarafından yayıldığı söyleniyor. Henüz bu sıkıntı bitmedi. Çünkü güneye uçan kuşlar, kuzeye geri dönecekler. Ancak Türkiye artık bu meseleyle nasıl başa çıkması gerektiğini biliyor” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı