Dünya Haberleri, Son Dakika, Haberler

DÜNYA

  Türkiye'nin yeni zenginleri

  26 Aralık 2008 - 13:52Son Güncelleme : 26 Aralık 2008 - 14:45

  New York Times gazetesi, Türkiye’de son yıllarda zengin dindarların bir “elit” haline geldiğini ve bu elidin halen “zenginlik testi”nden geçtiğini yazdı. Yazıda "Swarovski kristalleri ile süslenen muslukları donatılmış banyo odası, yatak odasında havuz ve namaz sırasında uzak kumanda ile tavana kadar yükseltilen kanape gibi, en kötü tüketim aşırılıklarına düşkün olanlar var" ifadesi de yer alıyor.

  ELİTLERE ÖZEL TESETTÜR DEFİLESİ

  REUTERS 2008 İSLAMİ MODASINI DÜNYAYA BÖYLE DUYURDU 

  Türkiye’deki dindarların zenginlik testi”nden geçtiği, bazılarının bu testte başarısız olduğu öne sürüldü. New York Times gazetesi, Türkiye’de son yıllarda zengin dindarların bir “elit” haline geldiğini ve bu elidin halen “zenginlik testi”ne konulduğunu belirtirken “Bazıları, dindar Türkler, bu testte başarısız olduğunu söylüyor ve son ekonomik krizi, en kötü tüketim aşırılıklarına düşkün olanlar için bir ders gibi görüyor” diye yazdı.

  "PERDE, ŞEKERLEME ÜRETEREK 'İMPARATORLUK' KURDULAR"

  New York Times gazetesi, Türkiye muhabirini Sabrina Tavernise imzası ile Türkiye’de son yıllarda yükselişte olan zengin dindarların yaşam tarzının incelendiği geniş bir haber yayınladı. Türkiye’nin dindar işadamlarının yıllarca perde, şekerleme ve kanape üreterek “imparatorluklar”ı tesis ettiklerini ancak hiçbir zaman “elit” tarafından kabul edilmediğini öne süren gazete, şöyle devam etti:

  KENDİ ELİTLERİ OLDU

  “Şimdi bu grubun kendi elidi oldu ve Türkiye de, daha açıkça dindar bir ülke haline geldi. (Bu grup) ilhamı İslam’dan alan siyasi bir parti iktidara getirdi ve Türkiye’yi Avrupa’nın en büyük yedinci ekonomisi dönüştürmeye katkıda bulundu.

  Ve diğer Müslüman toplumları, radikallerle uğraşırken, Türkiye’nin dindar tüccar sınıfı, zenginlikler ile mücadele ediyor.”

  TÜKETİM AŞIRILIKLARI

  Önemli bir imalatçının kızı olduğu belirtilen Sehminur Aydın da “Müslümanlar, eskiden yoksulluk sınavından geçerdi şimdi ise zenginlik testine konuluyor” sözlerini aktaran gazete, şunları yazdı:

  SWAROVSKİ TAŞLARLA SÜSLÜ MUSLUKLARI VAR

  “Bazıları, dindar Türklerin testte başarısız olduğunu söylüyor ve son ekonomik krizi, bir Türk iç mimarının eseri ile özetlenebilecek, Swarovski kristalleri ile süslenen muslukları donatılmış banyo odası, yatak odasında havuz ve namaz sırasında uzak kumanda ile tavana kadar yükseltilen kanape gibi, en kötü tüketim aşırılıklarına düşkün olanlar için bir ders gibi görüyor.”

  MEYDAN OKUMA

  New York Times, ekonomik kriz ne kadar ciddi olursa olsun, dindar zengin sınıfının, Türkiye’deki artık güçlü olduğu gerçeğinin, sadece eski laik elit için değil, “iyi Müslümanlar” için de bir meydan okuma oluşturduğu yorumunu yaptı.

  Dindar işadamlarının kendilerini, “Protestan iş etiğine sahip Müslümanlar” olarak tanımladıklarına dikkat çeken gazeteye konuşan, ailesi büyük bir şekerleme şirketine sahip olduğu belirtilen Osman Kadiroğlu da, “Arap ülkeleri gibi petrol zenginliklerimizin üstüne yatamayız. Üretmekten başka bir seçeneğimiz yok” şeklinde konuştu.

  LÜKS ARABALARA DÜŞKÜNLÜĞÜ BAĞIŞLARLA TELAFİ EDİLİR Mİ?

  ABD’li gazete, Mehmet Şevket Eygi’nin, “lüks ve aşırı tüketim”e düşkünlüğüne yönelik eleştirilere yer verdiği haberinde İslam’ın “israf” kavramının, gerektiğinden fazla harcama yapılmasını yasakladığını ancak bu konudaki çizginin net olmadığını belirterek, birçok zengin Müslümanın, lüks arabalarına düşkünlüğünün, yoksullara bağışlarıyla telafi edilip edilmeyeceği sorularına yanıt aradığını kaydetti.

  New York Times, İslam’ın, gelirlerin bir bölümünün yoksullara sadaka olarak verilmesini emrettiğine dikkat çekerken de Deniz Feneri’ne yapılan bağışların, 2001-2006 döneminde 100 kata yakın bir artışla 62 milyon doları bulduğunun altını çizdi.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 102 Yorum }
  • serpil köylü 26.12.2008 20:54:20
   Bunlarin dinle imanlana alakalari yok,hepside takiye yapiyor,dinde gösteris yoktur sadece temiz giyinme vardir.
  • kemal ertas 26.12.2008 20:52:59
   Evet,halk daha da fakirleştikce, zenginlerimiz hızla artıyor.. Yazık, olan aslında gariban halka oluyor, O (halk) battıkca batıyor, kimsenin umrunda değil...Kısaca: zenginlerimizin sayısının artması sevinilecek bir durum değil arkadaşlar, aksine endişelenicek durumdur. Saygılar..
  • serhat karabulut 26.12.2008 20:47:32
   Tamam bildim, Adil düzen herhalde bu olmalı.bir tarafta yeni zenginler türerken bir taraftan da yoksulluktan cinnet geçirenler,kredi kart borçluları,işten atılanlar.
  • Ferhat KÜLEY 26.12.2008 20:45:45
   kim ne derse desin dinlerin günümüzde tek bir amacı var oda insanları sömürü aracı olarak kullanıp ticari çıkar sağlamak maalesef durum bu herkes kendine müslüman
  • yasar demir 26.12.2008 20:42:58
   3.cikartiyorlar,evet bir müslüman gerektigi gibi giyinir gerekirse takim giyinir gerekirse salvarlanda gezer,önemli olan her halde allaha nimetlerine sükretmek degilmi??burjuva kesim müslüman nasil giyinirse giyinsin,bundan rahatsiz olmamasi lazim.islami kesim de aynen.
  • yasar demir 26.12.2008 20:38:38
   2.Fakat temiz kaliteli giyinmek ayri,gösterise gitmek muslugunu svarovski taslarlan süslemek ayri.Bence islamda sekilcilik yoktur,islamiyete uygun giyindikten sonra problem yok.Israf ayri birsey temiz giyinmek ayri birsey.Türkiyede islami kesim eskiden beri bir ezilmisligi var bence bunun acisini...
  Sayfa Başı
  HaberlerSeyahatdizifragmanGezginkpssGaziantepBabam ve AilesiBabam ve Ailesi 13. bölüm fragmanı