ANKARA HABERLERİ

Türkiye’nin yeni şehircilik vizyonu İstanbul’da konuşulacak

DHA
26.12.2017 - 15:20Son Güncelleme :
DHA

ANKARA, (DHA)- TÜRKİYE’nin yeni şehircilik vizyonu, 'İnsan Odaklı, Kimlikli Şehirler Zirvesi' Uluslararası Altın Kentler Derneği Kent Araştırmaları Merkezinin ev sahipliğinde 20-21 Mart 2018’de İstanbul Boğaziçi Hilton otelinde gerçekleştirilecek.
Toplumun günlük yaşam kalitesini arttıran, insan ve varlık odaklı, doğal kaynaklarını ve varlıklarını koruyan, tarihi ve kültürel varlıkları gözeten, dönüşüm fırsatını değerlendirerek kentleri afetlere hazır hale getiren, yenilikçi ve özgün, katılımcı, şeffaf ve çözüm odaklı şehirlerin konu aldığı “İnsan Odaklı, Kimlikli Şehirler Zirvesi” 20-21 Mart 2018 tarihlerinde İstanbul Boğaziçi Hilton otelinde gerçekleştirilecek.
Uluslararası Altın Kentler Derneği Başkanı Cenap Tuncer, düzenlenecek olan zirve hakkında açıklamalarda bulundu. Tuncer,  “Cumhuriyetin kuruluşundan günümüze kadar pek çok nedenlerden ötürü ülkemizde maalesef büyük şehirlere kırsaldan yaşanan insan göçleri nedeniyle şehir yönetiminde eksik alt yapı ve sağlıksız çarpık kaçak yapılaşma ve daha sayabileceğimiz pek çok nedenlerden ötürü insan hayatına yakışır, toplumun günlük yaşam kalitesini arttıran, kültür ve geleneğini koruyan, sağlıklı yaşanabilir şehir ve bina yapmaya millet olarak bir türlü fırsatımız olmadı. Günümüze baktığımızda teknolojiyle birlikte şehirlerimizde hızla gelişmekte ona paralel artan nüfusla birlikte sorunlar da hızla çığ gibi büyümekte olup, devletimiz son yıllarda konuyla alakalı önemli bir adım atarak ilgili tüm tarafları toplayarak önemli bir şehircilik şurası gerçekleştirmiş ve devletin zirvesinde katılımı ile önemli kararlar sonuç bildirgesinde yer almıştır. Özellikle, dikey yapılaşmadan ziyade yatay yapılaşma konusunda önemli çalışmaların önü açılmış, insan ve varlık odaklı, doğal kaynaklarını ve varlıklarını koruyan, tarihi ve kültürel varlıkları gözeten, dönüşüm fırsatını değerlendirerek kentleri afetlere hazır hale getiren, yenilikçi ve özgün, katılımcı, şeffaf ve çözüm odaklı şehirlerin oluşturulmasının çevre ve şehircilik bakanımız yaptığı konuşmada önemle altını çizilmiştir” dedi.
‘DEVLETİMİZİN YAPTIĞI ÇALIŞMALARI ÖNEMSİYOR VE DESTEKLİYORUZ’
Uluslararası Altın Kentler Derneği olarak 81 ilde devletin şehircilik alanında yürüttüğü çalışmayı önemsediklerini ve sonuna kadar desteklediklerinin altını çizen Tuncer, “Ülkemizde şehircilik bilincini arttırmak üzere derneğimizin Kent Araştırmaları Merkezi aldığı kararla her geleneksel olarak İstanbul, Ankara ve Antalya’da dönüşümlü olarak düzenlenecek olan “İnsan Odaklı, Kimlikli Şehirler Zirvesi”nin ilkini 20-21 Mart 2018 tarihinde İstanbul Boğaziçi Hilton otelinde gerçekleştirme kararı aldık. Kenti yönetenlerin ve karar vericilerin, akademisyenlerin, sivil toplum örgütü ve konunun uzmanlarıyla birlikte tüm tarafların davet edileceği iki gün sürecek zirvede ayrıca bir de sergi alanı oluşturularak şehircilik alanında devletin çeşitli kurumlarının ve yerel yönetimlerin yaptığı başarılı örnek çalışmalar stantlarda ziyaretçilere tanıtılacak” şeklinde konuştu.
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Türkiye’nin yeni şehircilik vizyonu İstanbul’da konuşulacak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

15 Ağustos 2018, Çarşamba
 • İmsak
  04:18
 • Guneş
  05:53
 • Öğle
  12:59
 • İkindi
  16:46
 • Akşam
  19:53
 • Yatsı
  21:22
Sayfa Başı