Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Türkiye'nin vizyonu UEFA'ya uygun

UEFA'nın, 2016 Avrupa Şampiyonası'nı düzenlemek isteyen üç ülke ile ilgili raporunda Türkiye'nin vizyonuna, devletin ve tüm siyasi partilerin desteğine övgüler yağdırıldı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
“Türkiye'nin, bütün kültürlerin kardeşlik ve dostluk içinde festival havasında organizasyon düzenleme isteği” takdir gören raporda, “Türkiye'nin ev sahipliği ile Avrupa ile mistik doğu arasına köprü kurulacağı mesajı” da ayrıca memnunluk yarattı.

UEFA Merkez Yürütme Kurulu için rehber niteliği taşıyan raporda, “Türkiye'nin vizyonu ve motivasyonu çok açık ve UEFA'nın uzun vadeli stratejisine çok uygun” ifadesi kullanıldı.

Türkiye'nin şampiyonanın oynanması için aday gösterdiği iller ve statlarla ilgili de olumlu görüş verilen raporda, bu kentler arasındaki mesafenin çok uzun olmadığı ve yine bu kentlerin cazip kentler olduğu vurgulandı.

Futbolun Türkiye'de çok sevildiği ve popüler bir spor olduğu ifade edilen raporda, futbolun kalkınma ve modernleşme için iyi bir motor görevi gördüğüne işaret edildi.

Şampiyonanın sosyal proje kısmı ile ilgili Türkiye'nin dosyasının de takdir gördüğü ve bu bölüm için “zengin” ifadesi kullanılan raporda, Avrupa Çocuklar Kupası düzenlenmesi önerisinin de memnunluk yarattığı ifade edildi.

Raporda, şampiyonaya ev sahipliği yapılması halinde Türkiye'nin altyapı hizmetlerinin de gelişeceği ve bunun Türkiye'nin modernleşmesi ve gelişmesi için önemli olduğu vurgulandı.

Futbolun, Türkiye'deki en popüler spor olduğuna dikkat çekilen raporda, Türkiye'de 4 bin civarında futbol kulübü olduğu ve 3 milyon kişinin amatör olarak futbol oynadığı kaydedildi.

Raporda, bütün siyasi partilerin şampiyonaya ev sahipliği yapma önerisini desteklediği ve hükümetin özellikle bu konuda çok aktif bir rol oynadığı bildirildi.

ULAŞIM VE KONAKLAMADA EKSİKLİKLER

Raporda, yeni yapılan ve yapılacak statların standartlarının oldukça iyi olduğu ve UEFA'nın isteklerini karşıladığı ifade edildi.

Ulaşımla ilgili bölümdeyse, havaalanı konusunda sadece İstanbul ve Antalya'nın standartları karşıladığı belirtildi ve diğer kentlerdeki havaalanlarının yetersiz olduğu belirtildi.

Raporda, diğer kentler için otoyol ve hızlı tren gerektiği vurgulandı ve İzmir ile Antalya havaalanlarının kapasitelerinin artırılması istendi.

İstanbul, İzmir, Bursa, Ankara ve Antalya gibi kentlerde konaklama sorunu olmadığı belirtilen raporda, Kayseri ve Konya'da ise konaklama sorununu olabileceği uyarısında bulunuldu.

UEFA raporunda, Türkiye'nin daha önce UEFA Şampiyonlar Ligi ve Kupa finallerine ev sahipliği yaptığı ve bu konuda tecrübeli olduğu vurgulandı ve Türkiye'nin bu organizasyonları başarıyla gerçekleştirdiği bildirildi.

Bunları da Beğenebilirsiniz