Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Türkiye'nin tamamına talipmiş!

Emin ÇÖLAŞAN

PKK isimli terör örgütünün şeflerinden Şemdin Sakık, bunların kendi televizyonunda konuşmuş ve çok ilginç şeyler söylemiş!

‘‘Türkiye'nin tamamına talibiz’’ demiş!

İsteyenin bir yüzü, vermeyenin iki yüzü kara!

Vallahi buyursunlar, gelsinler alsınlar. Vermeyen namerttir!

Zaten başımız belada. Enflasyon bir türlü inmiyor, yolsuzluk, hırsızlık bir türlü bitmiyor, memleket soyuluyor.

Ne olur yani, engin bilgisi ve derin kültürü ile Türkiye'yi biraz da Apo kardeşimiz yönetir. Uyuşturucu paralarını getirip yatırım falan yaparlar, hep birlikte kalkınırız.

Bu arada bazı diplomatik girişimlerde bulunup Kuzey Irak ve Suriye'yi, eski adı Türkiye olan bizim topraklara katarlar!

Kuzey Irak'ta zaten otorite boşluğu var. Orasının kime ait olduğu belli değil.

Ama Suriye, bizim Apo'nun memleketi sayılır. Orada oturuyor, orada yiyip içiyor, orada krallar gibi yaşıyor, sözü geçiyor. Suriye yönetimi, herhalde Apo'nun bu isteğini kırmaz.

1918 yılına kadar olduğu gibi, bizim vilayetimiz olmayı kabul eder.

***

Sevgili okuyucularım, işin şakası bir yana da, benim bu Kuzey Irak işinde hiç anlamadığım, aklımın ve mantığımın almadığı bir olay var.

Orası gerçek anlamda bir şer yuvası. Kimin eli kimin cebinde belli değil. Kim yönetiyor, kim yönetmiyor, her şey dağ kanunlarına tabi.

İşin resmi yönüne bakarsanız, orası Irak toprağı! Ama gelin görün ki, Saddam oralarda yok... Çünkü belli bir paralelin yukarısına çıkması, Körfez Savaşı sonrasında yasaklanmış durumda.

Orada yıllardan beri Irak yasaları geçmiyor. Irak askeri, Irak polisi, valisi, kaymakamı, muhtarı yok.

Kuzey Irak'ta bin tane Kürt grubu var ve bunların hepsi birbirine düşman. Bıraksanız, birkaç ay içinde birbirlerinin kökünü kazırlar.

Orası ayrıca PKK'nın terör üssü.

Türk ordusu zaman zaman içeri giriyor. Bunlar her seferinde birkaç yüz ölü bırakıp kaçıyorlar. İran'a, Suriye'ye ve kendilerine kucak açan her yere olanca hızlarıyla firar ediyorlar...

Ve ordumuzun Kuzey Irak'a yaptığı her giriş sonrasında Saddam bağırmaya başlıyor:

‘‘Rezalet... Yine girdiler... Irak'ın toprak bütünlüğüne tecavüz ettiler...’’

Güdümlü Bağdat basını Türkiye'yi protesto ediyor, Irak yetkilileri bu doğrultuda demeçler veriyor.

İyi de kardeşim, eğer Kuzey Irak gerçekten senin toprağın ise, o terör grupları oralarda ne arıyor? Onları niçin durdurmuyorsun? Niçin engel olmuyorsun?

Nerede senin askerin, polisin, devlet gücün?

Yok eğer senin sözün geçmiyorsa, biz girince niye ağlaşıyorsun?

Oralarda önüne gelen fink atarken, bizim sınırlardan içeri sızma yapmaya kalkışırken iyi de, Türk ordusu girince mi kötü oluyor?

Madem orası senin toprağındır ve Türk ordusu senin toprağına tecavüz ediyor, niçin karşı koymuyorsun?

Tabii Saddam da zor durumda. Ne yapacağını şaşırmış. Onu belli bir toprak parçasına kıstırmışlar, oradan kendi kamuoyuna nutuk verip vaziyeti kurtarmaya çalışıyor. Başka ne yapsın!

***

Bu durum bir yerde, geçenlerde Kıbrıs'ta Rum ve Yunan birlikleri tarafından yapılan askeri tatbikata benziyor. Onların kahraman askerleri öyle güzel bir tatbikat yapmışlar ki, Girne'yi ‘‘temsili olarak’’ geri almışlar.

Marifet Girne veya başka bir yeri temsili olarak değil, gerçekten alabilmektir!

Yani şimdi biz de Ege'de bir tatbikat yapalım ve Yunan adalarının tümünü birkaç saat içinde ‘‘temsili’’ olarak aldığımızı açıklayalım!

Eğer almayı kafaya koymuşsak, gerçekten alırız. Niye temsili alışlarla uğraşalım! Bu saatten sonra harpçilik oyunu mu oynayacağız?

***

Dünkü gazetelerde okudum. Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlhan Kılıç demiş ki ‘‘Bunların Kıbrıs'ta yaptıkları tatbikatı yakından izledik. Yunan pilotları hedefe yaptıkları on atıştan ancak birini isabet ettiriyor...’’

On tane atacaksın, dokuzu ıska, biri isabetli!..

Olmadı, çok düşük! Harcadıkları bombalara yazık.

Kılıç Paşa eklemiş:

‘‘Dünyanın en iyi pilotlarına sahibiz...’’

Bu sözde abartı olduğunu sanmıyorum. Bu açıdan dünyanın ilk beş'i arasında yer aldığımız yüzde 100 kesin. Pilotlarımız katıldıkları uluslararası yarışmalarda da bunu defalarca kanıtladılar.

Geçenlerde bir yerde üç genç pilotla tanıştık. Bu konuları konuşuyorduk. İkisi Güneydoğu'dan yeni gelmiş. Üçünde de inanılmaz bir özgüven vardı. Biri anlattı:

‘‘Son Kuzey Irak harekatında vadiler arasında uçarken, hedefimiz büyük bir PKK mağarası idi. Bir pilot yüzbaşı arkadaşımız uçaktan bombayı fırlattı ve bu mağaranın ağzından sokup içeride patlattı. O zor koşullarda böyle bir şeyin yapılması mümkün değildir. Aldığımız eğitimi ve edindiğimiz deneyimi düşünün...’’

PKK, Türkiye'nin tamamına talipmiş!.. Rum ordusu Girne'yi temsili olarak geri almış!..

Alırlar, alırlar!..

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI