Gündem Haberleri

  "Türkiye'nin sınırı geçmesi kimsenin çıkarına değil"

  A.A.
  11.10.2007 - 23:32 | Son Güncelleme:

  Falah Mustafa Bakır, New York Columbia Üniversitesi'nde, Irak'ın kuzeyindeki son gelişmelerle ilgili bir toplantıya katıldı. Toplantının ardından Türk gazetecilerin Türkiye'nin terör örgütü PKK'ya karşı kuzey Irak'ta olası bir askeri operasyonuyla ilgili soruları üzerine Bakır, “Umarız Türk ordusu sınırı geçmez. Çünkü Türk hükümeti bunun sonuçlarını gayet iyi biliyor. Bu (operasyon) ne Türkiye'nin ne de bölgenin çıkarına olur” dedi.

  Kasım ayının başında İstanbul'da yapılacak Irak'a komşu ülkeler toplantısının bu açıdan önemli ve yararlı olduğuna inandıklarını belirten Bakır, toplantıya Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari'nin katılacağınıbildirdi.

  Bakır, toplantıda kendisine sorulan “PKK'yı terör örgütü olarak görüyor musunuz?” sorusuna yanıt vermemesiyle ilgili bir soru üzerine ise, “Bu sorun Türkiye'nin iç sorunu. Biz, örgütleri etiketlemekistemiyoruz. Bizim isteğimiz sınırlarımızda güvenlik görmek. 14-15 yıldır Türkiye'ye ne kadar iyi ve güvenli bir komşu olduğumuzu kanıtladık. Biz (Türkiye'nin) içişlerine hiç karışmadık. Bu yüzden Türkiye ile karşılıklısaygı, anlayış ve yarara dayalı iyi ilişkilerimiz olsun istiyoruz. Türkiye'ye zarar verme yönünde hiçbir niyetimiz yok. Türkiye ile iyi ilişkiler iki tarafın da çıkarına” diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı