Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Türkiye'nin "Şii adımı"

  Hürriyet Haber
  26 Ocak 2012 - 10:53Son Güncelleme : 26 Ocak 2012 - 12:17

  Irak ile Türkiye arasında, daha doğrusu Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile Ankara arasında son günlerde soğuk rüzgarlar esiyor.

  Maliki ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın karşılıklı yaptıkları açıklamalar, Irak ve Türkiye’nin karşılıklı nota vermesiyle sonuçlandı.

   

  Ve Ankara, bu restleşmelerin ardından çok önemli bir adım attı.

   

  Bu adım, Ankara’ya davet edilen Iraklı bir konuk: Irak İslami Yüksek Konseyi Lideri Ammar El Hekim.

   

  El Hekim, tıpkı Irak Başbakanı gibi Iraklı Şiiler içinden yetişmiş bir lider.

   

  Bu açıdan, Ankara’ya gelmesi son derece anlamlı;

   

  Çünkü Türkiye ve Maliki arasındaki soğuk rüzgarların nedeni, her iki tarafın da karşılıklı olarak birbirini “mezhep siyaseti” yapmakla suçlaması.

   

  /images/100/0x0/55ea7f2ff018fbb8f883cd3cMaliki’nin Sünni Devlet Başkan Yardımcısı Haşimi’yi tutuklamaya kalkması, Türk siyasetçilerin de buna tepki göstermesi üzerine başladı tüm gerginlik. Önce Maliki Ankara’daki siyasetçileri “Irak’ın içişlerine karışmakla”, ardından Başbakan Erdoğan Maliki’yi “Irak’ta mezhep siyaseti yapmakla” suçladı.

   

  Bu açıdan, kendisi de bir Şii olan, Iraklı Şiiler arasında sözü dinlenen El Hekim’in Ankara’ya gelmesi, Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile görüşmesi, yani en üst düzeyde ağırlanması, önemli bir mesaj içeriyor:

   

  “Türkiye, Maliki’nin söylediğinin aksine, mezhep siyaseti yapmıyor. Irak’taki tüm kesimler ile görüşüyor…”

   

  Ankara’nın bu tezini güçlendirecek bir başka unsur ise, Bakan Davutoğlu’nun İran’a yaptığı ziyaret sırasında, Tahran’da bulunan Iraklı Şii liderlerden Muktada el Sadr ile görüşmesi.

   

  Türkiye’nin oyun planı, Maliki’yi yalnızlaştırmak. Böylece Irak Başbakanı’nın mezhep siyasetinden vazgeçip, “Iraklılık” yönüne dönmesini sağlamak.

   

  Başarılı olur mu?

   

  Olması elzem. Çünkü Bakan Davutoğlu’nun hep söylediği gibi; Irak tüm Ortadoğu için “litmus testi”. Irak’ta bir başarısızlık, Arap baharını da yıkacak kadar etkili olmaya aday…

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı