Dünya Haberleri

  Türkiye'nin rejimi Türk halkını ilgilendirir

  Selin ÇAĞLAYAN / ANKARA
  07.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Atanmasına muhafazakar kesimlerin karşı çıktığı İran'ın yeni Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi, dünya basınında ilk kez Hürriyet'in sorularını cevaplandırdı. Harrazi, iki ülke ilişkilerinde büyük gerginlik yaratan, İran'ın Türkiye'nin içişlerine karışması sorununun bir daha yaşanmayacağı mesajını verdi.

  Harrazi, ‘‘Türkiye'nin rejimi ve iç politikası iki ülke ilişkilerini olumsuz etkilemeye devam edecek mi?’’ sorusuna, ‘‘Hayır, Türkiye'nin rejimi Türk halkını ilgilendirir. Türk halkı seçtiği rejimle yönetilir. Bizim buna karışmamız hiçbir şekilde sözkonusu olamaz’’ yanıtını vererek içişlerine karışmama güvencesi verdi.

  YENİ DÖNEM

  Harrazi, ‘‘Yakında büyükelçilerimizi karşılıklı olarak, tekrar atıyoruz. İlişkilerimizde yeni bir dönem başlıyor’’ dedi.

  Harrazi, Türk-İran ilişkilerinde büyük sorun yaratan, sınır güvenliği ve PKK konusunun da yeni dönemde mutlaka çözüleceğini söyledi. İranlı Bakan, ‘‘Bu konuda da yeni bir işbirliğine başlıyoruz. Bu sorunun çözümü için, her türlü işbirliğine ve desteğe hazırız. Bu sorunu çözeceğiz’’ dedi.

  Harrazi, Refahyol döneminde başlatılan D-8 projesinin sürdürülmesi kararından da büyük memnuniyet duyduklarını belirtti, ‘‘Bu projenin geliştirilerek sürdürülmesi, Türk-İran ilişkilerini daha da yakınlaştıracaktır. Yeni Türk hükümetinin bu projeye büyük önem verdiğini ve sürdüreceğini söylemesini çok olumlu bulduk. Bu karar bizi çok memnun etti’’ dedi.

  Türkiye ve İran bu ay içinde karşılıklı olarak Büyükelçi atayacaklar. Bu kararla iki ülke büyükelçilerinin geri çekilmesine neden olan Sincan krizi de tamamen sona ermiş olacak. İran'ın geri çekilen Büyükelçisi Mahammed Baghari'nin RP'li Belediye Başkanı tarafından Sincan'da düzenlenen Kudüs Gecesine katılarak şeriat yanlısı bir konuşma yapması, ilişkilerde büyük bir diplomatik krize yol açmış ve diplomatik ilişkilerin müsteşarlık düzeyine düşürülmesi sonucunu doğurmuştu.

  İran'dan Dışişleri Bakan Yardımcısı düzeyinde bir yetkilinin bu ay içinde Türkiye ve İran arasında başlayan yeni dönemin hazırlıklarını yapmak üzere Ankara'yı ziyaret etmesi bekleniyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı