Türkiye'nin özenilecek bir yanı var

A.A
12 Ekim 2011 - 12:11Son Güncelleme : 12 Ekim 2011 - 12:12

Türkiye'de de faaliyet göstermeye başlayacak olan Texsas Pasific Group (TPG )Capital'in Kurucu Ortağı David Bonderman, "... Gelişen ülkelere baktığımızda Türkiye hakikaten özenilecek bir yapısı var. Dolayısıyla yabancı yatırımlar için de son derece cazip bir ülke" dedi.

Texsas Pasific Group (TPG )Capital Türkiye Başdanışmanı Cüneyd Zapsu, Türkiye'nin bu yıl ilk iki çeyrekteki büyümesini hatırlatarak, “Dünyanın en büyük girişim sermayelerinden biri olan TPG'nin Türkiye'ye gelmesi çok tabii, beklenen bir karardı” dedi.

Zapsu, Türkiye'ye Yatırım TPG Perspektifi Konferansı'nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ilk iki çeyrekte ortalama yüzde 10,2 büyüdüğünü anımsattı.
Bu durumda dünyanın en büyük girişim sermayelerinden biri olan TPG'nin Türkiye'ye gelmesinin çok tabii, beklenen bir karar olduğunu ifade eden Zapsu, TPG'nin en büyük farklılığının vizyonerliği olduğunu söyledi.

Zapsu, kimse Asya'ya yatırım yapmayı düşünmezken 90'lı yıllarda Asya'ya giden TPG'nin Türkiye'yi Almanya ile birlikte en fazla yatırım yapılabilir ülke olarak gördüğünü belirtti.

Zapsu konuşmasının ardından konferansın konuşmacılarını katılımcılara tanıttı.

TPC Capital Kurucu Ortağı David Bonderman ise TPG'yi 1993 yılında kurduklarını belirterek, 50 milyar doların üzerinde yatırımları bulunduğunu bildirdi.
Çeşitli yatırım araçları olduğunu, bunların içinde girişim sermayesi, büyüme fonu, yeşil sektörde yapan bir fonları, hedge ve kredi fonları bulunduğunu söyleyen Bonderman, “Bütün bunlarla hem borç hem sermaye yatırımı yapabiliyoruz” dedi.

Bonderman, gelişmiş dünyanın 30 yıllık bir kaldıraç ağırlığından geldiğini belirterek, bu ülkelerin bundan sonra ne yapacaklarını araştırdıklarını anlattı.

Geçmiş dikkate alındığında Türkiye'nin şu anda krizi yaşamış ve bankalarını düzeltmiş bir ülke olduğunu belirten Bonderman, şunları kaydetti:

“ Hükümetin uyguladığı ekonomik politikalar ve istikrar sayesinde Türkiye çok özel bir noktada... Gelişen ülkelere baktığımızda Türkiye hakikaten özenilecek bir yapısı var. Dolayısıyla yabancı yatırımlar için de son derece cazip bir ülke. Türkiye artık bu dönemde tekrar büyüme üzerinde yoğunlaşabilir”

 

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı