"Türkiye'nin önünü karartmaya ne hakkınız var"

Hürriyet Haber
26 Haziran 2013 - 12:28Son Güncelleme : 26 Haziran 2013 - 12:28

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Balkanı Kadir Topbaş, İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Faik Yılmaz ile birlikte bir basın toplantısı düzenledi.

Topbaş'ın açıklamaları şöyle:

- Şunu üzülerek ifade etmek istiyorum ki 2 gün kadar önce devamlı bu konuyla ilgili yayın yapan bir kanaldaki röportajda, 30 yaşlarındaki bir İstanbullu '20 günden beri buraya gelmekteyim, bağımsızlığım için bu mücadelenin içindeyim' diyor. Hayretle izledim bu konuşmayı. Şöyle bir düşündüm, Türkiye’nin IMF’ye 27 milyar dolar borcu varken mi bağımsızdınız diye düşündüm. Türkiye’nin önünü karartmaya ne hakkınız var demekten insan kendisini alamıyor.

- Halkımızın esnafımızın yaşadıklarını hep beraber gördük. Beklentim şudur ki halkımızın kindar olmayışı ve sabırda göstermiş olduğu gayreti takdirle karşılıyorum. Artık bu tutmaz. Milletimiz bunu çok net gördü. Demokratik eylemlerin usul ve adabı var. Kendiniz bir takım taleplerde bulunurken, başkaları için endişe verici hiçbir şey yapamazsınız. Vandalizmi ortaya çıkaramazsınız, eyleme giremezsiniz.  Belediyemizin 99 aracını, yepyeni aracı yakarak, yine halk otobüsünden 19 aracı yakarak, 16 itfaiye aracımızı yakarak getirdikleri olay bizi düşünmekte. Bazı bölgelerde otobüs bekliyorlar, tweetlerde görüyorum. Biz bir taraftan hatta sokarken, bir taraftan yok ettiklerini görmekteyiz.

- Gezi Parkı çevresinde düzenleme çalışması yaptık, yeniden ağaçlandırdık. Geceli gündüzlü ekiplerimiz çalıştı. Trafiği yer altına alma çalışmaları devam ediyor.

- Bir çok insan hatta başkanım dahi AVM inşaatı başladı zannediyorlar. Ki bunu biliyorlardı, Gezi parkı’na dokunma noktasında adımlarını attılar. Şu anda oradan daha önce Gezi kafeler diye bilinen ve yıkımlarını başlattığımız ruhsatsız yapılar kaldırılırken bile yargı kararı beklenmeden yıkıma devam ediyor diyorlar. Hepsi bu kentin geleceği adına, kentin sağlığı adına önemlidir.

- 22 milyon metrekare yeşil alan kazandırdık. Dönemimizde neler yapıldığını İstanbullu biliyor. Şu kadar sıcak yazda su problemi yaşamayan kentte birlikteyiz. Dünyanın en temiz kenti İstanbul’da beraber yaşıyoruz. Ama birileri bizi Gezi parkı olayların içine çekerek yok etmeye çalışıyor. Ama tabi söz milletin, halkımız kararını kendisi verecek.

- Muhalefetin olmadığı bir Türkiye yaşıyoruz. Ana muhalefet lideri 90 kuşağının eylemlerini konuşuyor. Kendisi bir şey yapamadığı için gençlerin eylemlerinden kendine bir paye çıkarmaya çalışıyor.

- Taksici esnafımız mağdur. Bunun dalgaları tsunamisi işten çıkarmalara gitmemesi için beraber yürümek zorundayız. Büyük bir aileyiz. Yine kucaklayacağız birbirimizi. İnanıyorum ki gelecek çok daha farklı olacak.

- Sayın Başbakanımız şu ifadeleri de kullandı. Hiçbir şey gizli saklı kalmıyor. İyi niyetli olmayanların ortaya çıkarttığı sıkıntılı hallerin, kamu malları dahil olmak üzere bu kayıtlar deşifre edilmek suretiyle  yargı sürecinin başlayacağını başbakanımız ifade etmekte. Kimse bir başkasına mağduriyet oluşturuyorsa devlet bunun gereğini yapmak zorundadır.

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Faik Yılmaz'ın açıklamaları da şöyle: 

- Başkanla yaptığımız görüşmede artık bu terör eyleminin, ayarı kaçan olayların bitmesi için benden talep ettiler. Ben de randevu talep ettim. İçerde 142 oda başkanımız var. Esnaflarımız yöneticilerimiz var. Güzel bir toplantı oldu. Zaman zaman sizlerin kanalıyla hep mesajlar verdik. En çok zarar gören kesim bizim kesim oldu. Bize de ilk başlarken alışveriş merkezi yapılacak duyumlarıyla, bizim başkanlarımız da destek verirken gösterilere, bizim dükkanlarımızı kırmaya talan etmeye başladılar.

 - Biz de herhalde o aldatılmaya uğradık. 5 bin civarında esnafımız var. 1242 tanesi zarar gördü. Zararımız 40-60 milyon arasında. 1233 sayılı terör yasasında, terörden mağdur olanlara devlet yardım eder deniyor. Ama 21 gün, o acı günlerdeki reçete, ürettikten sonra satamayanlar var. Fotoğraflarla tespit edemiyoruz. Başkanımızla toplandık, artık bu olayların bitmesi lazım ki, turizm mevsimi başladı.

- Bu ülkede bir kere kontak kapattık. Biz hiçbir eyleme katılmadık. Biz kendi yağımızda kavruluyoruz. Birlik beraberlik kardeşlik içinde bu ülkede beraber yaşamayı diliyorum.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı