Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Türkiye'nin olimpiyatlardaki gururu

2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda görev alacak güreş hakemi Ender Büyükerşen, 6. kez bir olimpiyatta Türkiye'yi temsil ederek, kırılması güç bir rekora imza atacak.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Hakemliğe 1975 yılında başlayan ve 1978 yılında bölge hakemi olan Büyükerşen, “O dönemde 3 yılda terfi ediliyordu. 1981 yılında milli hakem, 1984'de de uluslararası hakem oldum” dedi.

Hakemliğe başlamadan önce hedeflerinin bulunduğunu dile getiren Büyükerşen, “Hedefim tabii ki vardı ama 6 olimpiyatta görev alacağımı düşünmemiştim. Hakem kurslarında adaylara 'en yukarıyı hedefleyin, aksi takdirde hakem olmayın' derim. Diğer branşları bilmiyorum ama güreşte böyle bir şey ilk kez oluyor. Güreşte bu alanda tekim” değerlendirmesini yaptı.

Hakemlikteki yaş sınırı nedeniyle 2016 yılında Brezilya'da düzenlenecek olimpiyatlarda yer alamayacağını vurgulayan Ender Büyükerşen, şöyle devam etti:
“2016 olimpiyatlarını hedefleyemiyorum. Çünkü yaş haddi var. Uluslararası hakemlerin görevi 60 yaşına kadar sürüyor. Benim gibi hakem hocası statüsündekiler ise 65 yaşında bitiriyor. Benim normal şartlarda son senem. FILA başkanı, hakemliğin son ermesi konusunda bir yerde 70 yaş telaffuz etmişti ama bilmiyorum. Şu ana kadar resmileşmedi. Yaşım 67, kurallar değişmezse son olimpiyatım olacak. Türkiye'de de görevim bitecek. Londra Olimpiyatları'nda son kez müsabaka yöneteceğim. Ancak FILA yaş sınırını kaldırırsa, 2016 Rio de Janeiro Olimpiyatları'nda da görev almak isterim.”

İşini ciddiye alıyor

Ender Büyükerşen, güreş hakemliği konusunda bugüne kadar elde ettiği başarıların kaynağında işini ciddiye almanın yattığını söyledi.

Büyükerşen, sözlerini şöyle sürdürdü:
“İşi ciddiye almak benim en önemli hedefimdi. Seminerlere katıldım. Ayrıca o seminerleri verenlerden birisi de benim. FILA'nın düzenlediği seminerler oluyor, oralara katılıyoruz. Biz hakem hocası olarak dünyada 10 kişiyiz. Biri zaten yönetim kurulu üyesi, bu nedenle 9 kişi olduğumuz söylenebilir. Her önemli organizasyonda bu 9 kişiden 2'si görevlendiriliyor. FILA bu tür görevleri bize doğrudan bildiriyor. FILA Hakem Kurulu'nun da üyesiyim.”
Genç nesil hakemlerle her zaman beraber olduklarına dikkati çeken Ender Büyükerşen, “Yıl sonunda ulusal ve uluslararası hakemlerle seminerler yapıyoruz. Her kural değişikliğini onlara duyuruyoruz. Genç hakemler en yukarıyı hedeflesinler, hep kırmızı ve maviyi düşünsünler, kişilerle muhatap olmasınlar” diye konuştu.

Güreşçilerden umutlu

Milli hakem Ender Büyükerşen, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'na katılacak güreş milli takımından altın madalyalar beklediğini ifade etti.

Güreşin, Türkiye'nin ata sporu olduğuna dikkati çeken Büyükerşen, “Güreşte 2-3 sporcumuzdan altın madalya bekliyorum. Güreş Türkiye'nin en önde gelen sporu. Olimpiyatlarda en çok madalya aldığımız spor dalı. Madalyaların artarak devam etmesini diliyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Ender Büyükerşen, 1992 Barcelona, 1996 Atlanta, 2000 Sydney, 2004 Atina ve 2008 Pekin Olimpiyat Oyunları'nda görev almıştı.

Bunları da Beğenebilirsiniz