« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Türkiye'nin olimpiyat kadrosu kesinleşti

2012 Londra Olimpiyatları için kota sürelerinin dolmasıyla birlikte Türkiye'nin sporcu listesi de netleşmiş oldu. 27 Temmuz-12 Ağustos tarihlerinde Londra'da yapılacak oyunlara, olimpiyat tarihinin en yüksek sporcu sayısıyla katılacak olan Türkiye, 16 branşta 114 sporcuyla mücadele edecek.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Türkiye olimpiyatlarda, atıcılık ve yelkende 5'er, atletizmde 33, boks ve yüzmede 6'şar, badminton, okçuluk ve cimnastikte 1'er, basketbol ve voleybolda 12'şer, bisiklet ve tekvandoda 3'er, güreşte 13, halterde 9, judo ve masa tenisinde 2'şer sporcuyla temsil edilecek.

Sporcu sayısında yakalanan başarının yanı sıra kadın sporcu sayısındaki artışla da dikkati çeken Türkiye, 66 kadın sporcuyla madalya arayacak. Öte yandan hem kadınlarda hem de toplam sporcu sayısında tarihinin en yüksek rakamlarına ulaşan Türkiye, ayrıca 5 branşta tarihinde ilk kez olimpiyatlarda temsil edilecek. Türkiye, cimnastik, badminton, voleybol, bayanlar basketbolda ve atletizmdeki kadınlar 4x400 bayrak yarışlarında tarihinde ilk kez olimpiyatlara katılacak.

Türkiye'yi olimpiyatlarda temsil edecek sporcular, branşlarına göre şöyle:

Atıcılık (3 erkek, 2 kadın)

Erkekler:
Yusuf Dikeç (ateşli ve havalı tabanca)
Oğuzhan Tüzün (trap-skeet, trap)
İsmail Keleş (ateşli-havalı tabanca)
Kadınlar:
Nihan Kantarcı (trap-skeet, trap)
Çiğdem Özyaman (trap-skeet, skeet)

Atletizm- (8 erkek, 25 kadın)

Erkekler
--------
Fatih Avan (cirit atma)
Eşref Apak (çekiç atma)
Ercüment Olgundeniz (disk atma)
Bekir Karayel (maraton)
Polat Kemboi Arıkan (5 bin ve 10 bin metre)
Tarık Langat Akdağ (3 bin metre engelli)
İlham Tanui Özbilen (1500 metre)
Hüseyin Atıcı (gülle atma)

Kadınlar
--------
Bahar Doğan, Sultan Haydar, Ümmü Kiraz (maraton)
Binnaz Uslu, Gülcan Mıngır, Özlem Kaya (3 bin metre engelli)
Aslı Çakır Alptekin, Tuğba Karakaya, Gamze Bulut (1500 metre)
Nagihan Karadere (400 metre engelli)
Pınar Saka (400 metre)
Tuğçe Şuhutoğlu, Kıvılcım Kaya (çekiç atma)
Dudu Karakaya (5 bin metre)
Nimet Karakuş (100 metre)
Semiha Mutlu (20 kilometre yürüyüş)
Karin Melis Mey (uzun atlama)
Merve Aydın (800 metre)
Burcu Ayhan (yüksek atlama)
Nevin Yanıt (110 metre engelli)
Pınar Saka, Meliz Redif, Sema Apak, Birsen Engin, Özge Akın, Elif Yıldırım (4x400 bayrak)

Boks (6 erkek)

Ferhat Pehlivan 49 Kg
Selçuk Eker 52 Kg
Fatih Keleş 60 Kg
Yakup Şener 64 Kg
Adem Kılıççı 75 Kg
Bahram Muzaffer 81 Kg

Badminton (1 kadın)

Neslihan Yiğit

Basketbol (12 kadın)

Nevriye Yılmaz
Esmeral Tunçluer
Birsel Vardarlı
Nilay Kartaltepe
Tuğba Palazoğlu
Bahar Çağlar
Işıl Alben
Şaziye İvegin
Yasemin Horasan
Tuğçe Canıtez
Begüm Dalgalar
Kuanitra Holingsvorth

Bisiklet (3 erkek)

Ahmet Akdilek
Miraç Kal
Kemal Küçükbay

Cimnastik- (1 kadın)

Göksu Üçtaş (artistik)

Güreş (12 erkek, 1 kadın)

Erkekler:
Ayhan Karakuş Grekoromen 56 Kg
Rahman Bilici Grekoromen 60 Kg
Atakan Yüksel Grekoromen 66 Kg
Selçuk Çebi Grekoromen 74 Kg
Nazmi Avluca Grekoromen 84 Kg
Cenk İldem Grekoromen 96 Kg
Rıza Kayaalp Grekoromen 120 Kg
Ahmet Peker Serbest 55 Kg
Ramazan Şahin Serbest 66 Kg
İbrahim Bölükbaşı Serbest 84 Kg
Serhat Balcı Serbest 96 Kg
Taha Akgül Serbest 120 Kg
Kadınlar:
Elif Jale Yeşilırmak 63 Kg

Halter (5 erkek, 4 kadın)

Erkekler:
Erol Bilgin 62 Kg
Hurşit Atak 62 Kg
Mete Binay 69 Kg
Fatih Baydar 85 Kg
İbrahim Arat 94 Kg
Kadınlar:
Nurdan Karagöz 48 Kg
Aylin Daşdelen 53 Kg
Bediha Tunadağı 58 Kg
Sibel Şimşek 63 Kg

Judo (1 erkek, 1 kadın)

Kadınlar:
Gülşah Kocatürk 78 kilo
Erkekler:
Sezer Huysuz 73 kilo

Masa Tenisi (1 kadın, 1 erkek)

Kadınlar:
Melek Hu
Erkekler:
Bora Vang

Okçuluk (1 kadın)

Begül Löklüoğlu (klasik yay)

Tekvando (2 erkek, 1 kadın)

Kadınlar:
Nur Tatar 67 Kg
Erkekler:
Servet Tazegül 68 Kg
Bahri Tanrıkulu 80 Kg

Voleybol (12 kadın)

Esra Gümüş (kaptan)
Gülden Kayalar Kuzubaşoğlu (libero)
Gizem Güreşen (libero)
Ergül Avcı
Polen Uslupehlivan
Bahar Toksoy
Özge Kırdar Çemberci (pasör)
Gözde Sonsırma
Naz Aydemir (pasör)
Neriman Özsoy
Eda Erdem Dündar
Neslihan Darnel

Yelken (1 kadın, 4 erkek)

Kadınlar:
Nazlı Çağla Dönertaş (Laser Radial)
Erkekler:
Mustafa Çakır (Laser)
Deniz Çınar (470)
Ateş Çınar (470)
Alican Kaynar (Finn)

Yüzme (3 kadın, 3 erkek)

Kadınlar:
Burcu Dolunay (50 ve 100 metre serbest)
Hazal Sarıkaya (100 metre sırtüstü)
Dilara Buse Günaydın (100 ve 200 metre kurbağalama)
Erkekler:
Derya Büyükuncu (200 metre sırtüstü)
Ediz Yıldırımer (1500 metre serbest)
Kemal Arda Gürdal (100 m Serbest)

Bunları da Beğenebilirsiniz