Gündem Haberleri

  Türkiye'nin notası Yunanistan'ı karıştırdı

  Hürriyet Haber
  18.01.2002 - 17:22 | Son Güncelleme:

  Türkiye'nin, Yunan savaş uçaklarının Limni adası havaalanını kullanmaları nedeniyle Yunanistan'a bir protesto notası verdiği haberi Atina'yı karıştırdı.

  Yunanistan Hükümet Sözcüsü Hristo Protopapas, Atina'da yayımlanan To Vima gazetesinin duyurduğu bu gelişmenin, ''Türkiye'nin dikkati başka yöne çekme çabası'' olduğunu öne sürdü. Yunanistan Savunma Bakanı Yannos Papandoniu ise Türkiye'yi ''sistemli bir şekilde Yunanistan'ın egemenlik haklarını sorgulamakla'' suçladı.

  Türkiye'nin dün Yunanistan'ın Ankara Büyükelçiliği aracılığıyla, Yunan F-16 ve F-4 tipi savaş uçaklarının Limni adası havaalanını kullandıkları gerekçesiyle ''bir protesto girişiminde'' bulunduğunu yazan To Vima gazetesi, bunu ''tahrik edici bir eylem'' olarak niteledi.

  To Vima, Yunan Hava Kuvvetleri'nden adını vermediği yüksek rütbelibir subayın, Türkiye'nin ''bu girişiminin her türlü sınırı aştığı'' yorumunu yaptığını yazdı.

  Yunan Hava Kuvvetleri çevrelerinin Türkiye'nin bugüne kadar yalnızca NATO tatbikatları çerçevesinde Limni konusunu gündeme getirdiklerini belirttiklerini kaydeden To Vima, şimdi bir adım daha ileri gidildiğini ve Ankara'nın konuyu iki ülke arasındaki askeri ve diplomatik ilişkiler düzeyinde ele almaya başladığı yorumunu yaptı.

  To Vima, Papandoniu'nun geçtiğimiz Salı günü hükümetin kullanımınaayrılmış bir askeri uçakla Limni adasını ziyaret etmiş olmasının bir rastlantı olmadığını da iddia etti.

  Bu arada, Türkiye'nin dikkati başka yöne çekme çabasına girdiğini öne süren Protopapas, Türkiye'nin bu konuyu ilk kez ortaya atmadığını söyledi.

  PASOK Merkez Komitesi toplantısı sonrası gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Protopapas, ''Türkiye, bunu, dikkati Kıbrıs sorununun çözümü, Helsinki zirvesi kararlarını uygulamasının gereği gibi konulardan başka yöne çekme politikası çerçevesinde yapıyor'' iddiasında bulundu.

  Türkiye'nin iki ülke arasındaki yakınlaşma adımlarına rağmen sistemli bir şekilde Yunanistan'ın ''egemenlik haklarını'' sorguladığını belirten Papandoniu ise ''Türkiye'nin egemenlik haklarımıza saygılı olması için Silahlı Kuvvetlerimizin teyakkuzda olması gerekiyor'' dedi.

  Papandoniu, Yunan özel Flash Radyosuna yaptığı açıklamada, Türkiye'ye siyasi yaklaşımın ve işbirliğinin, ''Yunanistan'ın ulusal egemenlik haklarına saygı temelinde yapılması'' gerektiğini de söyledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı