Türkiye'nin kredi notu tavanı yükseldi

A.A./ANKA
18.08.2006 - 14:00 | Son Güncelleme: 18.08.2006 - 15:37

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 40 ülkenin “ülke tavanını” yükseltti. Fitch, bazı Türk şirketlerinin bu bazdaki kredi notlarında da değişiklik yaptı.

Fitch'den yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin, kurumlar ve döviz işlemleri üzerindeki tavanı BB'ye yükseltilirken, buna paralel olarak, bazı Türk bankaları ve finansal kuruluşların döviz cinsinden, kısa vadeli ve destek notlarını da, BB(-)'den, BB'ye yükseltti.

Bu banka ve finansal kuruluşlar şöyle: “Akbank, Fortis Bank, Koçbank, Kuveyt Katılım Bankası, Türk Ekonomi Bankası, Türkiye Garanti Bankası, Garanti Factoring, Garanti Finansal Kiralama, Türkiye İş Bankası, İş Finansal Kiralama, Yapı ve Kredi Bankası”

Tavan notunun yükseltilmesi, özel sektörün döviz cinsinden borçlanma imkanını da artıran bir unsur olarak kabul ediliyor.

FITCH ARÇELİK'İN NOTONU DA YÜKSELTTİ

Fitch, Arçelik'in döviz cinsinden kredi notunu BB-‘den BB’ye yükseltti. Böylece, Arçelik'in kredi notu, Türkiye’nin notundan daha yüksek bir seviyeye ulaştı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından Fitch, Türkiye’nin ülke notu tavanını BB-‘dan BB‘ye yükseltti. Bugüne kadar bir şirketin alabileceği döviz cinsi not, bulunduğu ülkenin kredi notuyla sınırlandırılmışken, yeni düzenlemeyle birlikte şirketlerin, ülke notundan daha yüksek not alması mümkün hale geldi.

Bu yeni düzenlemeyle birlikte Fitch, Arçelik'in de döviz cinsinden kredi notunu BB-‘den BB’ye yükseltirken, görünümünün de pozitif olduğunu açıkladı. Böylece, Arçelik'in kredi notu, Türkiye’nin notundan daha yüksek bir seviyeye ulaştı.

Arçelik'in, uzun vadeli döviz cinsi uluslararası kredi notu BB (görünüm pozitif), uzun vadeli yerel para cinsi uluslararası kredi notu BBB- (görünüm durağan) ve uzun vadeli ulusal kredi notu da AA+ (görünüm durağan) olarak belirlendi.

Arçelik Genel Müdürü Aka Gündüz Özdemir, “Dünyanın önde gelen uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından biri olan Fitch’in, Türkiye’nin ülke notu tavanını yükseltmesi, ayrıca Arçelik’in döviz cinsinden kredi notunu Türkiye’nin ülke notundan daha yüksek bir seviyeye çıkarmış olması son derece gurur verici bir hadisedir" değerlendirmesini yaptı.

NOTLAR FİNANSAL GÜCÜN GÖSTERGESİ

Arçelik'in sadece ülkenin değil, sektöründeki önemli uluslararası rakipleriyle de benzer seviyede notlara sahip olduğunu belirten Özdemir, Arçelik'in aldığı bu notun, finansal gücünün de bir göstergesi olduğuna işaret etti.

Özdemir, bu değerlendirmeyle Arçelik'in, uluslararası pazarlarda rekabet içindeki başarılı konumunu bir kez daha teyit ettiğini belirtti. Özdemir, Arçelik'in "Kredi notlarıyla Türkiye’nin uluslararası standartlarda, kredibilitesi yüksek bir şirkete sahip olabileceğinin kanıtı olarak, ülkesinin gurur kaynağı olma özelliğini sürdürmüş oldu" dedi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı