Dünya Haberleri

DÜNYA

  Türkiye'nin kaygıları gerçek

  Hürriyet Haber
  17 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 17 Aralık 2000 - 00:01

  Türkiye'nin NATO toplantısında AB'nin ‘Acil Müdahale Ordusu’nu veto etmesinin ardından Fransa Dışişleri Bakanı Hubert Vedrine, Ankara'nın kaygılarının ‘gerçek’ olduğunu, ancak bunların üstesinden gelinebileceğini ve AB'nin güvenlik projesini engellemeyeceğini söyledi.

  Vedrine, ‘Türkiye’nin sorununu anlayabiliyorum. Bu bir taktik değil, arkasında ciddi kaygılar bulunuyor. Ancak, tüm AB projesini, Türkiye'nin bu sorunu karşısında 2. plana atamayız' diye konuştu.

  Fransız bakan, Türkiye'yi, NATO'daki veto hakkını kullanarak AB'ye üyelik hedefine yaklaşmaya çalışmakla suçlamanın ‘adil’ olmadığını kaydetti. Vedrine, Türkiye'nin, AB'nin oluşturmak istediği 60 bin kişilik Avrupa Acil Müdahale Gücü'nü engeller yönde tutum takınması için teknik açıdan bir gerekçe bulunmadığını savundu.

  Fransa Dışişleri Bakanı, Türkiye'nin, AB'nin oluşturmayı amaçladığı yeni askeri oluşumun NATO'nun imkan ve yeteneklerinden yararlanması yönündeki bir güvenlik anlaşmasıyla ilgili karar ve planlama mekanizmasına alınmasının, AB üyesi olmaması nedeniyle mümkün olmadığını belirtti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı