Gündem Haberleri

  'Türkiye'nin kalkınmadaki hedeflerini yakalayacağına yürekten inanıyorum'

  A.A
  17.07.2007 - 15:26 | Son Güncelleme:

  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Türkiye'nin kalkınmadaki hedeflerini yakalayacağına yürekten inandıklarını belirterek, bunun özel sektörün öncülüğünde gerçekleştirileceğine de bir o kadar inandıklarını söyledi.

  Şahin, Antalya milletvekili adayı Sadık Badak ile birlikte Antalya Organize Sanayi Bölgesi'ni (OSB) ziyaret etti. Bakan Şahin'e OSB merkezinde Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, OSB Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Özgen tarafından brifing verildi.
  Bakan Şahin burada yaptığı konuşmada, istihdam sağlayan, üretim yapan, ürettiğini iç piyasada veya yurt dışında satma gayretinde olan müteşebbisleri kutladığını söyledi. Hükümet olarak sanayicinin ve yatırımcının yanında olduklarını belirten Şahin, “Biz Türkiye'nin kalkınma da hedeflerini yakalayacağına yürekten inanıyoruz. Aynı zamanda Türkiye'nin, özel sektörün öncülüğünde kalkınacağına da bir o kadar inanıyoruz” dedi.

  Dünyadaki gelişmelere paralel olarak sanayicilerin, küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin yatırım yapabilmeleri ve faaliyetlerini sağlıklı devam ettirebilmeleri için devlet desteğine de ihtiyaç duyduklarını belirten Şahin, şöyle konuştu:
  “Altyapıya önem veriyoruz. 4,5 yıl içinde 18 yeni OSB, 33 de küçük sanayi sitesi kurulmuş. Bu, sanayicinin ve KOBİ'lerin daha rahat şartlar içinde bulunmaları amaçlıdır. Müteşebbisin faaliyete geçebilmesi, tekerini döndürebilmesi için mutlaka ekonomik desteğe, kredi desteğine ihtiyacı var. Özellikle esnaf ve sanatkarımıza, kobi dediğimiz kesime, Halk Bankası ve Ziraat Bankası kredi imkanları, 2002 şartlarından çok daha iyi duruma geldi.”

  Özellikle esnaf ve sanatkara 2002'de sadece 154 trilyon TL kredi sağlandığını, bu rakamın 17 kat artırılarak 2,6 milyar YTL'ye çıktığını anlatan Şahin, “Bu bizim, Türkiye'nin sanayileşmesine, özel sektör öncülüğünde sanayileşmesine verdiğimiz önemi göstermektedir” dedi.
  KOBİ'lere bir yılda 330 milyon YTL kredi desteği verilmişken, bugün bu rakamın 5 miyar YTL mertebesine geldiğini anlatan Bakan Şahin, sözlerini şöyle tamamladı:
  “Bu sanırım son yılların bu alana tahsis etmiş olduğu kredidir. Bu krediler yüksek faizlerle değil, düşük faizlerle verilmektedir. İhracat kredisi adı altında KOBİ'lere sıfır faize varan krediler verdiğimizi de biliyorsunuz. Ancak bu alanda üretimi artırabilmek ve yeni işletmelerin devreye girmesini sağlamak için başka yapılması gereken hizmetlerin ve desteklerin olduğunu da biliyoruz.”

  -KEMAL ÖZGEN-

  ATSO Başkanı Kemal Özgen de konuşmasında, Antalya OSB'de halen 120 firmanın faaliyette bulunduğunu, bölgede 1 milyar dolarlık üretim, 200 milyon dolarlık da ihracat yapıldığını belirtti. Antalya OSB'ye yatırımcıların büyük ilgi gösterdiğini belirten Özgen, 250 firmanın yatırım yapmak için sırada beklediğini bildirdi. Antalya OSB'de yatırım yapacak firmalar için yeni kriterler getirildiğini anlatan Özgen, şunları kaydetti:
  “Antalya OSB'de firmalara altı ay içinde ruhsat alıp inşaata başlamaları, 1 yıl içinde de üretime başlamaları koşulunu getirdik. Bölgemizde sırada bekleyen 250 firma var. Yeni tesislerle birlikte, bölgede 300 üretim işletmesi olacak. Bütün yatırımlar tamamlandığında bölgede toplam 16 bin istihdam sağlanacak. Üretimi ise 2,5-3 milyar dolara çıkarmayı planlıyoruz. Antalya OSB'de, Türkiye'nin en büyük ilk 500 sanayi kuruluşları arasında 3, ikinci 500 firma içinde de 4 firmamız var. Yeni bir OSB'ye de ihtiyacımız bulunuyor.”
  Bakan Şahin ve beraberindeki heyet daha sonra organize sanayi bölgesindeki işletmeleri ziyaret etti.

  -ŞAHİN FIRINDA EKMEK PİŞİRDİ-

  Şahin, seçim çalışmaları çerçevesinde Şarampol caddesinde de esnaf ziyaretleri yaptı ve vatandaşlarla sohbet etti. Ziyaretler sırasında, Bakan Şahin ile vatandaşlar arasında ilginç diyaloglar da yaşandı. Vatandaşların büyük bir bölümü Bakan Şahin'den kendilerine ve yakınlarına iş bulmalarını isterken, emekliler de emekli aylıklarına yapılan zamların azlığından yakındılar.

  Bakan Şahin, ziyaret sırasında Karadeniz Unlu Mamüller fırınına girdi. Fırındaki çalışanlarla bir süre sohbet eden Bakan Şahin, babasının mesleğinin de fırıncılık olduğunu, ilkokuldan liseyi bitirinceye kadar babasının yanında fırıncılık yaptığını kaydetti. Bakan Şahin o dönemlerde İstanbul Eminönü'nde günlük 5-6 bin ekmeği bölgedeki balık-ekmekçilere sattığını söyledi. Şahin daha sonra, fırında pişen ekmekleri, fırıncı küreğiyle çıkarttı.

  Bakan Şahin, ayakkabı boyacılığı yapan sekiz çocuklu Arif Eliballı'ya da ayakkabılarını boyatarak 5 YTL verdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı