Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Türkiye’nin ilk kadın doktorlarından Ezel Gülen Kıray adına okul açıldı

  Hürriyet Eğitim
  07 Ekim 2015 - 14:45Son Güncelleme : 07 Ekim 2015 - 14:56

  Türkiye’nin ilk kadın doktorlarından Ezel Gülen Kıray’ın vasiyeti doğrultusunda, İstanbul Çekmeköy’de yapılan TEV Ezel Gülen Kıray Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi açıldı.

  2007’de vefat eren Ezel Gülen Kıray, malvarlığının büyük bir kısmını Türk Eğitim Vakfı (TEV) ve Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı’na bağışladı. TEV Ezel Gülen Kıray Burs Fonu’ndan bugüne kadar 1.938 burs verildi. Ayrıca Kıray’ın vasiyeti üzerine kendi adına okul yaptırıldı. 

  İstanbul Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından inşa edilen okulun açılış töreni 7 Ekim Çarşamba günü yapıldı. Açılışa katılan TEV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç, “Bugün kıymetli bağışçımız Sayın Ezel Gülen Kıray’ın vasiyetinde dile getirdiği isteğini hayata geçiriyor ve Türk Eğitim Vakfı Ezel Gülen Kıray Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin açılışını gururla gerçekleştiriyoruz” dedi.
  Törene katılan Türkiye’nin ilk kadın beyin cerrahı Op. Dr. Aysima Altınok ise yakın arkadaşı Dr. Ezel Gülen Kıray’ın mesleki ve hayırsever kişiliğini anlatan bir konuşma yaptı.
  Törene ayrıca, İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta, Çekmeköy Kaymakamı Cemal Hüsnü Kansız, Çekmeköy Belediye Başkan Yardımcısı Şenol Çetin de katıldı.

   

  Etiketler: okul , ders , TEV , doktor
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı