ANKARA HABERLERİ

Türkiye'nin ilk enerji meslek lisesi

Erdal ÇELİKEL/AA
30.04.2014 - 01:33Son Güncelleme :

Türkiye’nin yenilenebilir enerji üzerine eğitim verecek ilk meslek lisesi, eylül ayında İvedik OSB’de açılacak. Okulun, yenilenebilir enerji alanında istihdam edilecek ara eleman ihtiyacını karşılaması hedefleniyor.

Erdal ÇELİKEL/AA

Türkiye'nin yenilenebilir enerji üzerine eğitim verecek ilk meslek lisesi bu yılın eylül ayında açılacak. İvedik Organize Sanayi Bölgesi’nde (İvedik OSB) faaliyet gösterecek okul hakkında bilgi veren Akıllı Okul Koleji Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Böğürcü, Türkiye'nin 2023 hedefleri çerçevesinde Türkiye'de alternatif enerjinin payının yüzde 1'den yüzde 30'a çıkarılmasının öngörüldüğünü söyledi. Böğürcü, bu açıdan bakıldığında yenilenebilir enerji alanında istihdam edilecek ara elemana ihtiyaç duyulduğunu ifade ederek, açılacak meslek lisesinin ara eleman ihtiyacını karşılama noktasında sektöre önemli katkı sağlayacağını kaydetti.

800 KİŞİLİK KONTENJAN

Yenilenebilir enerji dışında otomotiv ile elektrik-elektronik bölümlerinde de eğitim verileceğini kaydeden Böğürcü, "Toplam kontenjanımız 800 olacak. Ancak biz 2 bin-2 bin 500 civarında başvuru bekliyoruz. Kriterlerimize göre öğrencileri seçeceğiz. OSB'deki ailelerin çocuklarına öncelik tanıyacağız. Rüzgar enerjisi bölümüne 200, güneş enerjisi 200 olmak üzere 400 öğrenci alacağız" dedi.

Öğrencileri seçerken SBS puanı şartı aramadıklarının ve sosyal kriterlere öncelik verdiklerinin altını çizen Böğürcü, "Özel okula gitme imkanı olmayan öğrencilere de öncelik veriyoruz. Devletin OSB'lerde açılan meslek liselerinde okuyan öğrenciler için verdiği destekler sayesinde ücretsiz eğitim imkanı sağlıyoruz" diye konuştu.

FİRMALAR ROL ALACAK

Okulun 4 bin metrekarelik kapalı alana sahip olduğunu belirten Böğürcü, okulda 22 dersliğin yanı sıra 9 atölye ve laboratuvarın da yer alacağını bildirdi. Teras katında ise rüzgar ve güneş panellerinin bulunacağını dile getiren Böğürcü, enerji panellerinin imalatı noktasında İvedik OSB'deki firmaların da rol alacağını söyledi.

İvedik OSB'de yaklaşık 7 bin esnaf ve 100 binin üzerinde de çalışan bulunduğunu anlatan Böğürcü, "Böylesi büyük bir OSB bünyesinde enerji yatırımı düşünen birçok firma var. Enerji üzerine okul açma nedenlerimizden biri de bu" ifadesini kullandı. Öğrencilere 130 ülkede geçerli mesleki yeterlilik belgesi verileceğini belirten Böğürcü, öğrencilerin ABD'deki 400 üniversiteye sınavsız geçiş olanağına kavuşacağını bildirdi.

SANAL ŞİRKET KURACAKLAR

Tüm öğrencilere Lider ve Girişimci Yetiştirme Programı (t-MBA) kapsamında 100 bin lira sanal para ile şirket kurma imkanı tanıdıklarını kaydeden Böğürcü, "Sanal şirket ve işletme simülasyonumuz var. Öğrenciye iş yeri kurduruyoruz. Öğrenci bu sanal para ile işletme kuruyor, borsaya giriyor, kredi çekiyor, iş yerini batırıyor, yeniden kuruyor. Simülasyon ortamında iş yeri kurmak için ticaret odasına gidecek, belgelerini alacak paranın bir kısmını orada harcayacak. 20 personel çalışacak, personel ve işletme gideri olacak. Hammadde alacak ve üretim yapacak. Yani bir anlamda öğrenciye işletmecilik ve girişimcilik eğitimi veriyoruz" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Türkiye'nin ilk enerji meslek lisesi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

05 Kasım 2018, Pazartesi
 • İmsak
  05:50
 • Guneş
  07:15
 • Öğle
  12:38
 • İkindi
  15:24
 • Akşam
  17:50
 • Yatsı
  19:10
Sayfa Başı